کدخبر: ۳۳۷۸۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عربستان سهامدار فیسبوک، بویینگ و سیتی گروپ شد

اقتصادنیوز: صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان (PIF) سهام‌های اقلیت را در شرکت‌های بزرگ آمریکایی از جمله بوئینگ، فیس‌بوک، سیتی‌گروپ به ارزش نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار خریداری کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورورنیوز این صندوق ۳۰۰ میلیارد دلاری از ضعف بازار در پی شیوع ویروس جدید کرونا استفاده و در شرکت‌های معروف سراسر دنیا سهام اقلیت خریداری کرده است.
 

طبق سندی که از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریک منتشر شده، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سهام‌هایی به ارزش ۷۱۳.۷ میلیون دلار در شرکت بوئینگ، ۵۲۲ میلیون دلار در سیتی‌گروپ، ۵۲۲ میلیون دلار در شرکت فیس‌بوک، ۴۹۵.۸ میلیون دلار در دیزنی و ۴۸۷ میلیون دلار در بانک آمریکا خریداری کرده است.

همچنین این صندوق ۵۱۴ میلیون دلار سهام شرکت ماریوت را خریده و سهمی نیز در شرکت برکشایر هاتاوی دارد. از سوی دیگر این صندوق ۸۲۷.۷ میلیون دلار سهام شرکت نفتی بریتانیایی بی پی را نیز در اختیار دارد.

علی السلیم، بنیانگذار شرکت مستقر در دبی ارکان پارتنرز در توییتی با انتشار نموداری میزان خرید سهام از سوی صندوق سعودی را در سه ماهه نخست سال نشان داده است.

وی تاکید کرد که این صندوق در حال حاضر حدود ۱۰ میلیارد دلار سهام در شرکت‌های مرتبط با ایالات متحده آمریکا دارد که نسبت به ابتدای سال جاری میلادی ۲ میلیارد دلار افزایش نشان می‌دهد.

Ali Al-Salim علی السلیم@alialsalim
 
 

The Saudi sovereign fund went shopping in Q1. It now holds about $10B in US public equities—up from $2B at the start of the year—still however a fraction compared to its $45B in the Vision Fund.

View image on Twitter
 
64
11:31 AM - May 16, 2020
Twitter Ads info and privacy
 
37 people are talking about this
 
 
 

استراتژی صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی طبق گزارش رویترز دو جانبه است که یک بخش آن شامل سبد سرمایه‌گذاری بین‌المللی می‌شود و بخش دوم سبد سرمایه‌‌گذاری محلی با هدف کاهش وابستگی این کشور به نفت است.

یاسر الرمیان، رئیس این صندوق ماه گذشته گفته بود که این شرکت به‌دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی مانند حمل و نقل هوایی، نفت و گاز و سرگرمی است. وی تاکید کرده بود که پس از عبور از بحران ویروس کرونا، پتانسیل‌های زیادی برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری وجود خواهد داشت.

این صندوق همچنین در ماه آوریل اعلام کرد که ۸.۲ درصد سهام شرکت کارنوال‌کورپوریشن را خریداری کرده است.

عربستان همچنین اوایل سال جاری میلادی اقدام به خریداری سهام در شرکت‌هایی مانند رویال داچ شل، توتال، انی و انکویینور کرد. این صندوق پیش از این نیز دو میلیارد دلار سهم در شرکت اوبر و شرکت لوسید موتورز خریداری کرده بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند