کدخبر: ۳۳۷۹۵۸ لینک کوتاه

رشد اقتصادی هلند به کمترین سطح تاریخ معاصر خود رسید

اقتصاد نیوز: رشد اقتصادی هلند در سه ماهه نخست امسال منفی ۱.۷ درصد اندازه گیری شد که این نرخ پایین ترین نرخ رشد ثبت شده در طول تاریخ معاصر این کشور محسوب می شود. این نرخ که ۰.۱ درصد کمتر از برآورد قبلی است به ۲۳ فصل رشد اقتصادی مثبت متوالی در هلند پایان داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ در بین بخش های مختلف، مخارج خانوار با رشد منفی ۲.۷ درصدی بیشترین نقش را در سقوط رشد اقتصادی هلند داشته است و پس از آن نیز مخارج مصرفی با منفی ۱.۲ درصد و مخارج دولتی با منفی ۰.۸ درصد قرار دارند. هلند ششمین کانون اصلی درگیر با کرونا در اروپا است و محدودیت های رفت و آمدی هنوز به طور کامل در آن رفع نشده اند. 

از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کارها روی بازار کار هلند نیز تاثیر منفی بزرگی داشته است تا جایی که نرخ بیکاری به ۲.۹ درصد و شمار افراد شاغل که برای دریافت مزایای بیکاری درخواست داده اند به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. دولت هلند اعلام کرده است از ۵۰ درصد شاغلین این کشور حمایت های مالی خواهد کرد. 

هم چنین رشد اقتصادی دیگر کشور اروپایی یعنی دانمارک نیز وارد محدوده منفی شده است تا جایی که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، در سه ماهه نخست امسال اقتصاد دانمارک ۱.۹ درصد کوچک شده که این رشد ۲.۵ درصد کمتر از رشد ثبت شده فصل قبل و ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شد در این کشور از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ تاکنون بوده است. 

در بین بخش های مختلف بخش های حمل و نقل، رستوران و هتلداری و خدمات عمومی بیشترین تاثیر را در ثبت این رشد کم سابقه داشته اند. با این حال طبق اعلام مرکز آمار دانمارک، بخش های کشاورزی و صنعت وضعیت بهتری را در مقایسه با سایر بخش های اقتصاد این کشور داشته اند. 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند