کاهش نرخ تورم انگلیس در دوره کرونا وبرگزیت!

کدخبر: 339192
اقتصادنیوز : نرخ تورم پنجمین اقتصاد بزرگ جهان به پایین‌ترین سطح خود از زمان همه‌پرسی برگزیت رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تریدینگ اکونومیکس، همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی در این کشور شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه آوریل با ۷/ ۰درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۸/ ۰درصد رسیده است.

این نرخ تورم که پایین‌ترین نرخ تورمی انگلیس در طول چهار سال اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر کاهش نرخ تورم بخش آب و برق قرار گرفته است که تورم آن از ۷/ ۱درصد در ماه مارس به منفی ۱/ ۱درصد در ماه آوریل تقلیل پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش حمل و نقل از ۳/ ۱درصد به منفی یک درصد رسیده است.

در بخش خدمات صنعتی نیز نرخ تورم نزولی بوده و از ۵/ ۲درصد در ماه مارس به ۳/ ۱درصد در ماه آوریل کاهش یافته است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن در نظر نمی‌گیرد، تا پایان ماه آوریل با ۱/ ۰درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۵/ ۱درصد رسیده است. نرخ تورم ماهانه در انگلیس نیز با ۱/ ۰درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۱/ ۰درصد رسیده است.

متوسط نرخ تورم انگلیس در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۵۵/ ۲درصد بوده است.  نرخ تورم ماه مارس می‌تواند باعث ناامیدی بیشتر بانک مرکزی شود که رسیدن به سطح ۲درصدی را هدف‌گذاری کرده و بخش بزرگی از توان و ابزارهای در اختیار خود را برای تقویت رشد اقتصادی و حمایت از کسب‌و‌کارها در برابر شیوع ویروس کرونا هزینه کرده است. انگلیس اکنون برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا با دستور نخست‌وزیر قرنطینه شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما