کرونا اقتصاد ژاپن را هم به چالش کشید! نرخ بیکاری در قله سه سال اخیر

کدخبر: 340155
اقتصادنیوز: نرخ بیکاری سومین اقتصاد بزرگ جهان به ۶/ ۲ درصد رسید. به نقل از تریدینگ اکونومیکس، برای چهارمین بار در طول سال جاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به گونه‌ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه آوریل با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۶/ ۲‌درصد رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود یک میلیون و ۷۸۰ هزار نفر برآورد می‌شود که ۱۵۰ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.

طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در ماه آوریل ۶۱۰ هزار نفر از شاغلان کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و ۲۵۰ هزار نفر نیز اخراج شده‌اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جست‌وجوی کار بوده‌اند نیز با ۱۰ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۳۶۰ هزار نفر رسیده است. همچنین طبق اعلام این وزارتخانه ژاپنی، شمار شاغلان تا پایان ماه مارس با ۶/ ۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۵/ ۶۶ میلیون نفر رسیده است تا روند مثبت اشتغال‌زایی پس از هشتاد و هشت ماه متوالی در این کشور متوقف شود.

همچنین طبق آمار جداگانه منتشر شده توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، نرخ موجودیت شغلی به ۳۲/ ۱ رسیده است که نشان می‌دهد به ازای ۱۰۰ فرد جویای شغل، ۱۳۲ فرصت شغلی وجود دارد. متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۳ تا۲۰۱۹ معادل ۷۲/ ۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۲ با ۵/ ۵ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۱۹۶۸ با یک درصد بوده است. از سوی دیگر نرخ بیکاری دانمارک تا پایان ماه مارس به ۴/ ۵ درصد رسید که این نرخ، ۳/ ۱‌درصد بیشتر از نرخ بیکاری ماه قبل و بزرگ‌ترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از دسامبر ۲۰۱۳ تاکنون محسوب می‌شود. طی این مدت شمار بیکاران با ۳۵ هزار و ۵۲۷ نفر افزایش به ۱۵۲ هزار و ۸۲۰ نفر رسیده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما