کدخبر: ۳۴۰۱۶۱ لینک کوتاه

علل برتری انتشاراوراق نسبت به استقراض از بانک مرکزی از نگاه رئیس اتاق تهران

اقتصادنیوز: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره انتشار اوراق قرضه برای جبران کسری بودجه دولت گفت: انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه آثار تورمی کمتری نسبت به استقراض از منابع بانک مرکزی دارد.

به گزارش اقتصادنیوز مسعود خوانساری در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا درباره انتشار اوراق قرضه از سوی دولت برای جبران کسری بودجه دولت، اظهار داشت: انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه بسیار کار خوبی است و آثار تورمی کمتری نسبت به استقراض از منابع بانک مرکزی دارد.

وی افزود: البته یکی از شروط موفقیت این طرح، ایجاد محدودیت برای بانک‌ها در زمینه خرید اوراق قرضه دولتی است. دلیل این موضوع نیز آن است که هر اندازه بانک‌ها از این اوراق خریداری کنند، از قدرت تسهیلات‌دهی آنها به بخش‌های مختلف اقتصادی کاسته خواهد شد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران درباره اینکه چه سقفی را برای خرید اوراق قرضه دولتی پیشنهاد می‌کند، گفت: این موضوع بیشتر به نظر کارشناسی بانک مرکزی مربوط می‌شود اما این محدودیت باید به نحوی باشد که مانع کاهش قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها شود.

وی درباره هدف‌گذاری تورمی بانک مرکزی و تلاش برای رسیدن به تورم ۲۲ درصدی با ۲ درصد منفی و مثبت نیز اظهار داشت: اگر بانک مرکزی در رسیدن به این هدف موفق باشد، گام بسیار خوبی است.

خوانساری ادامه داد: البته استفاده بانک مرکزی از ابزار عملیات بازار باز در خصوص رسیدن به نرخ تورم هدف نباید به نحوی باشد که در خرید و فروش اوراق خزانه محدودیت ایجاد شده یا بانک‌ها به اصطلاح قفل شوند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند