پیش‌بینی سرپرست وزارت صمت درباره صادرات ایران در ماه‌های آینده

کدخبر: 341513
اقتصادنیوز: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پس از شیوع ویروس کرونا، تجارت در تمامی کشورهای دنیا دچار وقفه شده است، اما اکنون صادرات در حال بازگشت به مسیر رشد است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  فارس، حسین مدرس خیابانی با بیان اینکه توسعه صادرات و کنترل واردات، یکی از راهبردهای 4گانه وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: در شرایط کنونی با توجه به وضعیت درآمدهای نفتی و قیمت فروش نفت در بازارهای جهانی، اتکای تأمین نیازهای ارزی کشور به درآمدهای صادراتی بیشتر شده و موضوع صادرات غیرنفتی، امروز دیگر یک انتخاب و کار تشریفاتی به شمار نمی‌رود، بلکه یک اجبار است و باید به سمت رشد و توسعه آن حرکت کرد. 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: تأمین نیازهای ارزی کشور از محل درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی امروز یک ضرورت به شمار می‎‌رود و جهش تولید که به عنوان شعار سال از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شده نیز، مسیری به جز صادرات ندارد؛ بنابراین هم اکنون صادرات غیرنفتی مورد حمایت همه‌جانبه همه بخش‌های مختلف کشور قرار گرفته است. 

کاهش 32 درصدی تجارت در جهان

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و اثرگذاری آن بر صادرات غیرنفتی کشور گفت: با توجه به بسته بودن مرزها و پروتکل‌های بهداشتی که بازارهای هدف صادراتی پیش روی صادرکنندگان ایران قرار دادند، صادرات کشور با کاهش مواجه شده است؛ به خصوص اینکه کل تجارت دنیا بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی نهادهای بین‌المللی تا 32 درصد کاهش را هم تجربه کرده است. 

به گفته مدرس خیابانی، علاوه بر تاثیر کرونا بر تجارت بین‌المللی  کشور، کاهش قیمت فرآورده‌های نفتی و مواد پتروشیمی، بسته بودن مرزها، محدودیت تردد و حمل نقل از عوامل تاثیرگذار دیگر بر روی تجارت بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به لزوم توسعه صادرات غیرنفتی، آیا می‌توان در ماه‌های آتی روند مثبتی را شاهد بود، گفت: شرایط اکنون رو به بهبود است.

تیتر یک
  • بررسی رکوردهای هفتگی آمارهای کرونا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰

    موج چهارم بیماری کرونا در ایران اوجی دوباره گرفته و شمار مبتلایان در هفته چهارم را به بیشترین حد خود از ابتدای شیوع…

از دست ندهید
بلیط هواپیما