کدخبر: ۳۴۱۶۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هویت خالق بیت کوین فاش شد/سازنده واقعی مرموزترین ارز دیجتالی کیست؟

اقتصادنیوز : ،داستان جدیدی درباره‌ی هویت خالق بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو مطرح شده است. به خانواده‌ی اسکوبارها خوش‌آمدید! ماجرا از این قرار است: «یاسوتاکا ناکاموتو یکی از مهندسین ارشد هواپیمایی پاسیفیک وست بود که به پابلو اسکوبار، قاچاقچی معروف مواد مخدر کلمبیایی، در قاچاق مواد مخدر به امریکا کمک می‌کرد.

 به گزارش اقتصادنیوز ،داستان جدیدی درباره‌ی هویت خالق بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو مطرح شده است. به خانواده‌ی اسکوبارها خوش‌آمدید! ماجرا از این قرار است: «یاسوتاکا ناکاموتو یکی از مهندسین ارشد هواپیمایی پاسیفیک وست بود که به پابلو اسکوبار، قاچاقچی معروف مواد مخدر کلمبیایی، در قاچاق مواد مخدر به امریکا کمک می‌کرد.

یاسوتاکا از ترور 1992، که به‌دست کارفرمای سابقش صورت گرفت، جان سالم به‌در برد و پس از آن از منظر عموم ناپدید شد. او سال‌ها بعد برای ساخت بیت‌کوین دوباره خودی نشان داد. یاسوتاکا احتمالاً برادر دوریان ساتوشی ناکاموتو است.»

این داستانی است که اولوف گاستافسون، مدیرعامل Escobar Inc به کوین تلگراف گفته است. گاستافسون در 13 سالگی اولین کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرد و در سن 21 سالگی، به عنوان مدیر عامل Escobar Inc انتخاب شد. این شرکت هولدینگ به قاچاق‌چی کلمبیایی معروف مرتبط است.

اما چرا این داستان تازه مطرح شده است؟ گاستافسون می‌گوید قصد دارد با گفتن داستان اصلی، کرگ رایت را ساکت کند. مطابق با گاستافسون، سمت یاسوتاکا در هواپیمایی پاسیفیک وست به او این امکان را می‌داد که به راحتی برای اسکوبار مواد جابه‌جا کند. او هم‌چنین اطلاعاتی درباره‌ی ریزپردازنده‌ها و نیمه‌رساناها داشته که بعداً در طراحی بیت‌کوین به او کمک کردند.

نام یاسوتاکا ناکاموتو تنها در یک مقاله‌ی لس‌آنجلس تایمز در 1 اکتبر 1992 دیده می‌شود. یاسوتاکا در آن زمان 39 سال داشته و با دیدن شیشه‌های شکسته‌ی اتومبیلش فکر می‌کند از آن دزدی شده است. اما کمی بعد بمبی را زیر صندلی پیدا می‌کند. پلیس از ارائه‌ی جزئیات بیشتر خودداری کرد و هرگز مشخص نشد که چرا یک مهندس هواپیما باید هدف یک حمله‌ی تروریستی قرار گیرد. گاستافسون می‌گوید که با این حمله، ارتباط یاسوتاکا و اسکوبار پایان یافت و دیگر خبری از او شنیده نشد.

شرکت Escobar Inc. در حوزه‌ی رمزارزها فعالیت دارد. روبرتو اسکوبار، برادر پابلو اسکوبار، فورک‌ی از بیت‌کوین به نام "Diet Bitcoin" را در 2018 راه‌اندازی کرد. این شبکه در 2019 به معماری ERC-20 اتریوم منتقل شد. در 2016، اسکوبار کمپین GoFundMe را برای محکوم کردن دونالد ترامپ به‌راه انداخت. او می‌گفت که اطلاعاتی مهم درباره‌ی تحقیقات رابرت مولر دارد. این کمپین در 10 ساعت توانست 10 میلیون سرمایه جذب کند، اما به‌دلیل عدم شفافیت از سوی شرکت مسئول بسته شد. روبرتو قبلاً مدعی شده ساتوشی شخصاً از او برای ایجاد بیت‌کوین درخواست کمک کرده است. بارها نیز عنوان کرده که ساتوشی نفوذی CIA و دولت امریکاست.

در 2019، گزارشی نشان داد که گاستافسون و اسکوبار مالکین اسبق علامت تجاری بیت‌کوین بوده‌اند که در اداره‌ی علامت تجاری و گواهِ ثبتِ اختراعِ ایالات متحده ثبت شده بود. کرگ رایت نیز در همان سال مدعیِ حقوقِ نام تجاری بیت‌کوین شد. Coin Legal Ltd.، شرکت بریتانیایی گاستافسون موفق به پاسخگویی نشد و پس از 6 ماه حق مالکیت علامت تجاری بیت‌کوین را از دست داد. اما بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که حق مالکیت نام بیت‌کوین به شرکت Coin Legal Ltd. بازگشته است. آخرین تغییرات در 14 آوریل 2020 صورت گرفته و هم‌اکنون فرایند بازبینی در حال اجراست.

این ماجرا نیز، مانند تمام ماجراهای قبلی ناکاموتو، از مدارک و اعتبار کافی برخوردار نیست. 

دوریان ساتوشی ناکاموتو، برادر یاسوتاکا، تنها کسی است که می‌تواند در این ماجرا شهادت دهد. در 2014، یکی از خبرنگاران Newsweek مدعی شد که دوریان "چهره‌ی پشت بیت‌کوین" است. دوریان مدعی شد که "دیگر با این مسئله در ارتباط نیست". بعدها نیز از طرفداران رمزارز و بیت‌کوین درخواست کرد او را به حال خود رها کنند.

گاستافسون می‌گوید که یاسوتاکا بعداً نام خود را به آکیکو (که گفته می‌شود نام‌میانی‌اش بوده) تغییر داده است. از طرفی شخصی به نام آکیکو در منزل دوریان در کالیفرنیا سکونت داشته است. آنها احتمالاً این اطلاعات را با جست‌وجو در دفترچه تلفن امریکا به‌دست آورده‌اند. نام یکی از اشخاصی که در دفترچه تلفن به دوریان مرتبط است، آکیکو ناکاموتو است. مطابق با اطلاعات دفترچه تلفن، یاسوتاکا آ. ناکاموتو نیز قبلاً در همین آدرس سکونت داشته است.

گاستافسون معتقد است که دوریان از نقش یاسوتاکا در ایجاد بیت‌کوین اطلاع داشته است. بعد از اینکه یاسوتاکا پس از حمله‌ی ترور ناپدید می‌شود، دوریان برای انجام امور تجاری با اسکوبار در 2014 به کلمبیا می‌رود. گاستافسون می‌گوید که ایجاد بیت‌کوین یکی از آخرین اقدامات یاسوتاکا بوده و او در اوایل دهه‌ی 2010 از دنیا رفته است.

گاستافسون در پاسخ به این سؤال که "چرا حالا تصمیم به افشای چنین اطلاعاتی گرفته"، پاسخ داد: «روبرتو معتقد است که باید حقیقت را برملا کنیم.» 

 

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند