اعلام زمان ورود واحدهای ETF به معاملات بورس توسط وزارت اقتصاد

کدخبر: 341825
اقتصادنیوز: معاون امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد از از امکان معامله واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم (etf) در بازار بورس از ابتدای تیر ماه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز عباس معمار نژاد در پاسخ به این سوال که چه زمانی واحدهای خریداری شده صندوق واسطه گری مالی یکم قابل معامله می شوند، گفت: تا آخر این هفته وضعیت etfهای واگذار شده به مردم مشخص می شود و از اول تیر ماه این واحدهای سرمایه گذاری از طریق بورس قابل معامله و خرید و فروش می شوند.

همچنین به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات به علاوه باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز و بیمه اتکایی امین جمعاً به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که قرار بود این سهام در قالب صندوق واسطه گری مالی یکم و با تخفیف ۲۰ تا ۳۰ درصدی به عموم مردم واگذار شود که در اولین تجربه از واگذاری اینگونه واحدها بیش از ۳.۵ میلیون نفر از شهروندان ایرانی مشارکت کردند و هنوز کار تسویه و اختصاص واحدها به خریداران به طور کامل انجام نشده و قرار است از اول تیرماه ۱۳۹۹ این واحدهای صندوق واسطه گری مالی در پرتفوی دارایی های افراد قرار گیرد و افراد بتوانند دارایی های خود را از طریق بورس خرید و فروش کنند.

همچنین، طبق اعلام قبلی معاون وزیر اقتصاد قرار است در نیمه اول امسال دو ETF دیگر به نام های صندوق واسطه گری پالایشی مرکب از باقیمانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان و صندوق واسطه گری فلزی (شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت فولاد مبارکه، ملی مس ایران، ایران خودرو و سایپا) با تخفیف ۲۰ تا ۳۰ درصدی به همه دارندگان کدملی ایرانی واگذار شود. این اقدامات در راستای واگذاری تصدی های دولتی به مردم و گسترش فرهنگ سهامداری و مالکیت در بین مردم و از طرفی تأمین مالی دولت از طریق بورس انجام می شود.

طبق گزارش وزارت اقتصاد، دولت در راستای واگذاری سهام خود در شرکت های دولتی و بانک ها اولین ETF صندوق قابل معامله بورسی به نام صندوق واسطه گری مالی یکم را طراحی کرد که برای هر دارنده کد ملی تا سقف دو میلیون تومان از طریق شبکه بانکی و بورس واگذار کرد و قرار شد واحدهای این صندوق از تیرماه در بورس قابل خرید و فروش باشد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما