کدخبر: ۳۴۲۲۶۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تکلیف مالیات از سود حاصل از بورس در قانون جدید

در لایحه جدید وزارت اقتصاد، سود سپرده بانکی و سود حاصل از فعالیت در بورس معاف از مالیات است.

محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: لایحه اصلاح پایه‌های مالیاتی در وزارت اقتصاد آماده و به دولت ارسال شده است.

به گفته او در این لایحه تمامی معافیت‌های مالیاتی نیز تعریف شده است به عنوان مثال سود سپرده بانکی و سود حاصل از فعالیت در بورس به استناد قانون مالیات‌های مستقیم معاف از مالیات است و فرد بعد از اظهار این درآمد‌ها از پرداخت مالیات معاف می‌شود.

علیزاده ادامه داد: مکانیزم‌های لازم برای دریافت مالیات بر درآمد، در نظر گرفته شده است که اعلام می‌شود. دریافت مالیات از خانه‌های خالی موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است، اما موضوع مالیات بر عایدی مشمول کل دارایی منقول و غیر منقول مانند استفاده از مسکن و خودرو‌های لوکس می‌شود.

این سخنان در حالی مطرح شده که از نظر کارشناسان در بیشتر کشورها معافیت درآمد مالیاتی در مجموع محاسبه می شود نه جز به جز . به این معنی که شخص هر نوع درآمدی داشته باشد نهایتا در پایان سال و در زمان ارائه اظهارنامه، تا سقف مشخصی از مالیات معاف است و درآمد بیشتر از آن سقف، از هر منبعی به غیر از افزایش قیمت کالاهای سرمایه‌ای تا سقف ۳۰ درصد نسبت به زمان خرید، مشمول مالیات است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند