محدوده شرکت‌کنندگان در قرعه‌کشی فروش خودرو کوچک‌تر شد؛ تعیین شرط جدید برای مشتریان!

کدخبر: 342689
اقتصادنیوز : در آخرین جلسه کمیته خودرو که جمعه برگزار شد، بند جدیدی به شروط متقاضیان در طرح فروش فوق‌العاده اضافه شد.

به گزارش اقتصادنیوز پیش از این داشتن گواهینامه، نداشتن پلاک فعال و همچنین عدم خرید خودرو طی ۳۶ ماه گذشته ملاک حضور متقاضیان در فروش فوری بود حالا اما بند دیگری به شروط مذکور اضافه شده و آن نبود پلاک فعال در هر خانواده است .در اولین قرعه کشی فروش فوق‌العاده که هفته گذشته انجام شد، بیش از ۵ میلیون متقاضی خودرو در این طرح فروش شرکت کردند.

از گوشه و کنار خبر می‌رسید که مثلا در خانواده چهار نفره اگر فردی صاحب خودرو بود، ثبت‌نام به نام دیگر اعضای خانواده به راحتی انجام می‌شد حالا اما کمیته خودرو در مصوبه جدید خود نبود پلاک فعال در هر خانواده را شرط جدید برای شرکت متقاضیان در طرح فروش فوری خودروسازان اعلام کرده است. به این معنا که اگر در خانواده‌ای یک خودرو موجود باشد، دیگر اعضای خانواده نمی‌توانند در دیگر فروش‌های فوق‌العاده خودروسازان شرکت کنند.حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که خودروساز قرار است با چه ابزاری داشتن یک خودرو در خانواده را تشخیص دهد ؟

اما آخرین جلسه کمیته خودرو که با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و خودروسازان برگزار شد، مصوبات دیگری هم داشت و آن تغییر یکی دیگر از شروط شرکت در فروش فوق‌العاده خودروسازان بود. پیش از این عنوان شده بود که متقاضی خودرو در فروش‌های اخیر ظرف ۳۶ ماه گذشته نباید اقدام به خرید خودرو می‌کرده این در حالی است که در شرایط جدید ۳۶ ماه به ۴۸ ماه تغییر یافته است .در این جلسه  همچنین علاوه بر بررسی روند تولید خودرو، مقرر شد موضوع تخصیص ارز مورد نیاز ترخیص قطعات خودرو با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک ایران مورد پیگیری واقع شود.

طی چند روز گذشته انتقادهای زیادی به عدم تخصیص ارز به خودروسازان و قطعه‌سازان از سوی بانک مرکزی برای ترخیص قطعات و مواداولیه، مطرح بوده تا جایی که خودروسازان افزایش خودروهای ناقص در پارکینگ‌های خود را متوجه عملکرد بانک مرکزی  در عدم  تخصیص ارز برای ترخیص قطعات از گمرکات خوانده بودند. حالا در کمیته خودرو پیگیری این مشکل در دستور کار اعضا قرار گرفته است. اما همان‌طور که عنوان شد رشد محصولات ناقص بار دیگر به چالش خودروسازی کشور تبدیل شده است آن هم در شرایطی که فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش‌ها آغاز شده است. به این ترتیب اقدام برای تکمیل ۴۵ هزار دستگاه خودروی موجود در کف کارخانه‌ها از جمله دیگر مصوبات کمیته خودرو بوده است.

موضوع قیمت خودرو نیز یکی از مباحث مطرح شده در جلسه کمیته خودرو بود که براساس آن مقرر شد جلسات مشترکی از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان حمایت با شورای رقابت برگزار شود. به این ترتیب مشخص است که فایل افزایش قیمت در شرکت‌های خودروساز هنوز بسته نشده و ممکن است شورای رقابت در قیمت‌های مصوب خود تجدید نظر کند.

همچنین کاهش ارزبری و افزایش ساخت داخل قطعات خودرو، از جمله مصوبات دیگر کمیته خودرو بود که براساس آن مقرر شد در جلسات بعدی کمیته خودرو، موضوع ساخت داخلی و کاهش ارزبری صنعت خودروی کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد؛ ضمن اینکه خودروسازان مکلف شدند تا فهرست قطعات دارای ارزبری و میزان ارز مورد نیاز آنها را به صورت هفتگی به کمیته خودرو گزارش دهند.در این جلسه همچنین خودروسازان اعلام کردند: تولید و تحویل گروه صنعتی ایران خودرو به ترتیب با ۱۸ درصد و ۵۰ درصد رشد و تحویل محصولات گروه خودروسازی سایپا نیز با ۵۵ درصد افزایش مواجه بوده است.

تیتر یک
  • پنجمین روز نزولی شاخص هم‌وزن بورس؛

    اقتصادنیوز: امروز ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ شاخص کل بورس برای سومین روز متوالی افت کرد تا در مسیر نزول هت تریک کرده باشد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما