گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ رکوردشکنی تاریخی دلار

کدخبر: 343119
اقتصادنیوز: امروز 26 خرداد 1399 دلار در بازار آزاد تهران در محدوده 18300 تومانی به ثبت رسید و به این ترتیب به بالاترین نرخ در تاریخ خود دست یافت. اگرچه در تلاطم ارزی اوایل مهر 97 دلار با مبلغ 19200 تومان نیز معامله شده بود، اما در پایان معاملات آن روز نرخی کمتر از 18200 تومان را ثبت کرده بود. امروز سکه نیز حدود 60هزار تومان رشد کرد و به 7 میلیون و 670هزار تومان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در سومین روز هفته، دلار به بالاترین قیمت بسته شده تاریخ خود رسید. روز دوشنبه، شاخص ارزی 260تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 18 هزار و 300تومان رسید. دلار هرگز در طول تاریخ، در قیمتی بالاتر از این سطح معاملات روزانه خود را به پایان نرسانده بود؛ تنها در تاریخ 4 مهر97 بود که میزان نوسانات در بازار ارز بسیار زیاد بود و قیمت این ارز به بالای کانال 19 هزار تومانی نیز رفت.

با این حال، در این تاریخ در کانال یاد شده باقی نماند و به سرعت در مسیر ریزشی قرار گرفت. بالاترین قیمت بسته شده برای دلار طی یک روز به همان تاریخ 4 مهر 97 بازمی گردد که عدد 18 هزار و 200 تومانی ثبت شده بود.

ثبت رکوردی جدید در بازار ارز میزان هیجانات را بالا برده بود. عده ای از این صحبت می کردند که دلار از مدیریت بازارساز خارج شده است و به سوی کانال 20 هزار تومانی حرکت می کند؛ این در حالی بود که عده دیگری باور داشتند باید در چنین سقف هایی قیمتی با احتیاط موقعیت خرید و فروش گرفت.

از نظر آنها، هر زمان قیمت به سقف تازه ای برخورد می کند، ممکن است عرضه ارز از دو سو افزایش پیدا کند؛ یکی از عرضه کنندگان احتمالی، بازیگرانی هستند که در قیمت های پایین تر اقدام به خرید کرده اند و به دنبال آن هستند که با فروش در قیمت های بالا کسب سود کنند. عرضه کننده مهم دیگر می تواند بازارساز و بازیگران منتخب او باشند که با فروش در قیمت های بالا می توانند نوسان گیران را دچار ضرر کنند.

در واقع بازارساز می تواند با فروش ضربتی در بازار این اجازه را به نوسان گیران ندهد که در قیمت های بالا اقدام به عرضه کنند و با پایین آوردن قیمت ها، دلار با قیمت بالا را روی دست نوسان گیران بگذارند. این موضوع، توان نوسان گیران برای تاثیرگذاری در مورد قیمت های بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها نمی توانند با ورود سنگین به بازار قیمت ها را به سمت بالا جا به جا کنند.

به گفته برخی بازیگران باتجربه بازار، بازارساز در چند مقطع زمانی از این تاکتیک استفاده کرد و توانست توان نوسان گیران را کاهش دهد. با این حال، در موقعیت کنونی، برخی بازیگران ارزی باور دارند که شرایط متفاوتی بر معاملات حاکم است.

به گفته آن ها در شرایط کنونی بازار به آرامی و با آرامش به سوی قیمت های بالا حرکت می کند و خبری از هیجان های دفعتی شدید افزایشی نیست. از نظر آن ها،‌این موضوع پشتوانه افزایشی دلار را قوی تر می کند و احتمال ضرر نوسان گیران را پایین تر می آورد. نوسانات روزهای اخیر پیچیدگی های زیادی را برای معامله گران به وجود آورده است؛ دلار به مرز حساسی رسیده است و گمانه زنی های زیادی در مورد روند آینده آن شنیده می شود که می تواند دو گانه هیجان و احتیاط را در بازار ایجاد کند.

آنچه مسلم است روند بازار ارز در روز سه شنبه از اهمیت زیادی برخوردار است که قیمت به پیش روی خود ادامه می دهد یا راه نزولی به زیر کانال 18 هزار تومانی را در پیش خواهد گرفت.

به گفته فعالان، در روزهای اخیر آنچه بیشتر زمینه ساز رشد قیمت دلار شده است، افزایش نرخ های حواله ای بوده است: از جمله نرخ حواله درهم که گفته می شد روز دوشنبه به بالای مرز 5 هزار و 100 تومان رسید.

این سطح از نرخ حواله درهم در طول تاریخ بی سابقه بود و طبیعی بود که فضای بازار داخلی را نیز از خود متاثر کند. گروهی از نوسان گیران نیز امروز سعی داشتند پیرامون افزایش قیمت دلار جوسازی کنند.

آن ها عنوان می کردند دلار در صورتی که سقف پیشین خود یعنی عدد 19 هزار و 200 تومانی را بشکند و به بالای 20 هزار تومان برسد، بیشتر رشد خواهد کرد. با این حال، نمی توان از نظر دور داشت که هر زمان رکوردی در بازار ثبت شده است، عده ای از معامله گران در پیش بینی های خود اغراق می کنند.

روز دوشنبه، رشد قیمت دلار، روند سکه تمام بهار آزادی را نیز تحت تاثیر قرار داد. فلز گران بهای داخلی در سومین روز هفته، 60 هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای 7 میلیون و 670 هزار تومان رسید. در این میان، روند بهای طلای جهانی تا ساعت 4 بعدازظهر کاهشی بود و همین مساله موجب شد که قیمت فلز گران بهای داخلی رشد بیشتری را تجربه نکند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما