ماجرای قاچاق سیگار و کرونا

کدخبر: 343720
اقتصادنیوز: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور طرح رهگیری سیگارت به دلیل کرونا و تعطیلی چاپخانه‌ها به تعویق افتاد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، عطاءالله معروفخانی در پاسخ به این سوال که سالانه چقدر سیگار قاچاق به کشور وارد می‌شود، گفت: براساس برآوردهای انجام شده سالانه حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق به کشور وارد می‌شود.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور افزود: ارزش واردات سیگار قاچاق به کشور نیز حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

وی در مورد اجرای طرح رهگیری سیگارت بیان کرد: طرح رهگیری سیگارت در اسفند ماه سال ۹۸ برای نخستین بار در جهان در ایران رونمایی شد.

معروفخانی با اشاره به اینکه اجرای طرح رهگیری سیگارت باعث کاهش قاچاق می‌شود، گفت: علیرغم تلاش یک و نیم ساله برای اجرا شدن طرح رهگیری سیگارت، متاسفانه با شیوع ویروس کرونا عملیاتی شدن طرح به تعویق افتاد.

وی با اشاره به اینکه کاغذ لازم برای چاپ کد رهگیری وارداتی است، گفت: متاسفانه با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی چاپخانه‌ها و همچنین مشکلاتی که برای ورود کالا به وجود آمد مشکلاتی برای تهیه کد رهگیری سیگار به‌وجود آمد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با ابراز امیدواری برای اجرای طرح رهگیری سیگار در تیرماه ۹۹ بیان کرد: چاپخانه‌ها و شرکت‌ها ملزوم به واردات کاغذ مورد نیاز برای چاپ کد رهگیری شده‌اند و با فراهم شدن مقدمات لازم امیدواریم این طرح هر چه زودتر و در تیرماه اجرایی شود.

 ۵ اسفند سال ۹۸ طی مراسمی از کدرهگیری سیگارت در شرکت دخانیات رونمایی شد، اجرای این طرح به لحاظ کنترل واردات غیرقانونی و قاچاق سیگار به کشور اهمیت بسزایی دارد.

به گفته سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با اجرای طرح رهگیری سیگارت، ریسک عرضه سیگار قاچاق افزایش و رصد پذیر کردن کلیه فرآیندهای تولید، حمل‌ونقل و انبارش سیگار فراهم می‌شود و با ابزار شناسه کالا و رهگیری امکان‌سنجی و اصالت سنجی کالاهای دخانی فراهم می‌شود و در مجموع امکان رهگیری مالکیتی و مکانی محقق می‌شود.

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در ۲۹ فروردین۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ با وجود اینکه حجم معاملات اوراق بدهی روندی کاهشی داشت، اما در بالای مرز ۲۰۰ میلیارد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما