کدخبر: ۳۴۳۹۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وام ۱.۵ میلیارد دلار ی عربستان به ثروتمندترین چهره آسیا

اقتصادنیوز: موکش آمبانی، میلیاردر هندی برای توسعه ی فناوری خود در کمتر از دو ماه از شرکت هایی مانند فیسبوک، ۱۵ میلیارد دلار سرمایه به دست آورده است. آمبانی اکنون یک سرمایه گذار قدرتمند دیگر پیدا کرده است: عربستان سعودی.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از سی ان ان، صندوق ثروت پادشاهی و صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان برای سهم 2.3 درصدی در پلتفرم جیو(تکنولوژی فناوری شرکت آمبانی) 1.5 میلیارد دلار پرداخت خواهند کرد. این معامله که در روز پنج شنبه اعلام شد، ارزش پلتفرم جیو را به 68 میلیارد دلار رساند. از ماه آوریل تاکنون، این دهمین سرمایه گذاری بزرگ در جیو است. پیش از این شرکت فیسبوک در یکی از بزرگترین معاملات خود در قراردادی به ارزش 5.7 میلیارد دلار در جیو سرمایه گذاری کرد. این شرکت صدها میلیون کاربر در هند دارد و سرمایه گذاری های زیادی برای تجارت خود انجام داده است. پس از سرمایه گذاری ها و فروش 7 میلیارد دلاری سهام شرکت، شرکت رلیانس در روز جمعه اعلام کرد که بدهی های این شرکت به پایان رسیده است. بدهی خالص این کمپانی در اواخر ماه مارس 1.61 تریلیون روپیه یا 21 میلیارد دلار بود.

آمبانی، ثروت مندترین فرد آسیا در سال 2016 جیو را به عنوان یه شبکه ی مخابراتی راه اندازی کرد و از آن زمان تاکنون 388 میلیون مشترک داشته است. جیو همچنین دارای سیستمی است که اپلیکیشن هایی مانند خرید آنلاین، پرداخت دیجیتال و پخش ویدئو را به میلیون ها کاربر خود ارائه می دهد. تحلیل گران می گویند هدف اصلی آمبانی ایجاد غول فناوری بعدی در جهان است که می تواند در رده ی شرکت هایی مانند گوگل و آمازون قرار گیرد. حمایت صندوق عربستان سعودی که سابقه ی سرمایه گذاری در چندین شرکت سیلیکون ولی از جمله اوبر و تسلا را نیز در کارنامه ی خود دارد، به آمبانی در رسیدن به این هدف کمک خواهد کرد.   

مترجم: گیسو جعفری

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند