طلا بوی رکوردشکنی می‌دهد

کدخبر: 345035
در نهایت عامل ترس از شیوع موج دوم ویروس کرونا، به دیگر عوامل چربید، و سبب شد که افزایش تقاضای طلا قیمت این فلز ارزشمند را به بالاترین سطح در ۸ سال اخیر برساند.
به گزارش اقتصادنیوز، در حقیقت بازارهای جهانی به داده‌های رو به بهبود اقتصادی منتشر شده در روزهای اخیر توجهی نکردند و وزن بیشتری به عامل بازگشت کرونا دادند. 

ارزش طلا در بازارهای جهانی در نیمه ابتدایی روز افزایش پیدا کرد و تا نزدیکی مرز ۱۷۸۰ دلاری بالا رفت و در ادامه روز به قیمت ۱۷۷۰ دلاری بازگشت. در حالی طلا در لحظاتی از معاملات روز چهارشنبه تا قیمت ۱۷۷۹ دلاری نیز بالا رفت، که برای آخرین بار این پناهگاه امن دارایی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲، یعنی حدود ۹۳ ماه پیش، بالاتر از این رقم معامله شده بود. بالاترین قیمت هر اونس طلا که در ماه اکتبر۲۰۱۲  معامله شده بود رقم ۱۷۹۶ دلار بود که با توجه به افزایش مجدد تعداد بیماران کووید-۱۹ در کشورهایی مانند آمریکا و چین و ادامه اقدامات انبساطی بانک‌های مرکزی برای مقابله با صدمات کرونا به اقتصاد، در آینده‌ای کوتاه مدت طلا می‌تواند از این مرز هم عبور کند.

رشد ۱۶ درصدی طلا از ابتدای سال

دنیل هاینز تحلیلگر در ANZ، گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند، درباره علت افزایش قیمت طلا گفت ترس از ایجاد موج دوم پاندمی کرونا، به‌ویژه در ایالات‌متحده و آمریکای لاتین سبب افزایش نگرانی‌ها از ضعف اقتصاد در ریکاوری و حرکت به سمت شرایط نرمال شده است که این اتفاق مسلما حمایت‌کننده خوبی برای دارایی‌های بدون‌ریسک از جمله طلا است. از همین رو اقدامات بانک‌های مرکزی برای حمایت از بازارها مانند خرید اوراق قرضه و اقدامات انبساطی پولی، همچنان مقدار نرخ بهره را برای آینده پیش‌رو در سطح پایینی نگه خواهد داشت.

بانک‌های مرکزی در بحرانی که تمام جهان را درگیر خود کرده است، با تمام قوا دست به اقدامات شدید انبساطی زده‌اند و نرخ‌های بهره هدف خود را در سطح بسیار پایینی نگه داشته‌اند و این موضوع سبب شده است که قیمت طلا از ابتدای سال میلادی بیش از ۱۶ درصد افزایش ارزش را تجربه کند. اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران از طلا به عنوان پوشش دهنده ریسک در برابر تورم و کاهش ارزش پول استفاده می‌کنند. استیون منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده نیز اعلام کرده است که تمرکز اقدامات حمایتی بعدی دولت ترامپ بر بازگرداندن سریع مردم به شغل‌هایشان است و در همین راستا این وزارتخانه مهلت بیشتری برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای مودیان قائل خواهد شد.

روند تعداد بیماران و کشته‌شدگان کرونایی در کشورهای مختلف نیز نشان می‌دهد در بسیاری از نقاط هنوز دامنه این بحران کمتر نشده است. برخی از ایالت‌های آمریکا در روزهای گذشته به رکورد تعداد مبتلایان رسیده‌اند و تعداد کشته‌شدگان در آمریکای لاتین نیز از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشته است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، اتحادیه اروپا در حال بررسی این موضوع است که به دلیل افزایش تعداد بیماران در ایالات متحده مانع از ورود مسافران آمریکایی به قاره سبز شود و از این لحاظ آمریکا را در کنار کشورهایی مانند برزیل و روسیه قرار بدهد.

نرخ بهره پایین خواهد ماند

این اتفاق که سطح فعالیت‌های اقتصادی بعد از بحران کرونا، افزایش پیدا کند انتظار دور از دسترسی نیست، اما توقع بازگشت سطح فعالیت‌های اقتصادی به سطح قبل از بحران کرونا در آینده‌ای نزدیک، کمی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. اقتصاددانان نه تنها به سرمایه‌گذاران هشدار داده‌اند که انتظار ریکاوری سریع اقتصاد را نداشته باشند، بلکه به سرمایه‌گذاران توصیه کرده‌اند که نوسانات بازارهای سهام را به عنوان نشانه‌ای از بازگشت اقتصاد به وضعیت نرمال در نظر نگیرند؛ با اینکه شاخص‌های مختلف سهام در دنیا، از کف ماه مارس بازگشت خیره‌کننده‌ای داشته‌اند اما باید این موضوع را در نظر گرفت که سهم عمده این رشد به دلیل حمایت‌های مصنوعی توسط اقدامات انبساطی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها بوده است. از سوی دیگر فدرال رزرو پیش‌بینی کرده است که نرخ بهره هدف تا دو سال آینده در محدوده صفر درصد باقی بماند. اخیرا پژوهشی توسط فدرال رزرو سانفرانسیسکو منتشر شده است که پیشنهاد می‌دهد نرخ بهره باید برای مدتی طولانی‌تر در سطوح پایین باقی بماند.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما