سهم ۷۰ درصدی ۵ بانک از کل بدهی‌های بانک‌های خصوصی

کدخبر: 345094
اقتصادنیوز : از مجموع ۶۰ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بدهی کل بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری، ۴۲ هزار میلیارد تومان آن متعلق به ۵ بانک است که در قالب اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی ایجاد شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی روند رشد بدهی بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی از ۱۰۹ هزار و و ۷۴۰ میلیارد تومان در مهر ماه ۹۷ به ۶۰ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان در پایان سال ۹۸ کاهش یافت.

بدهی به بانک مرکزی شامل اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی و دریافت خط اعتباری از بانک مرکز است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش عمده این بدهی حدود ۶۱ هزار میلیارد تومانی متعلق به ۵ بانک کشور است.

 این ۵ بانک بانک حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی دارند و هم این بدهی ناشی از اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی است.

درواقع این آمار نشان می‌دهد وضعیت سایر بانک‌ها در حوزه منابع و مصارف در وضعیت نااطمینانی قرار ندارد.  این ۵ بانک جزء بانک‌های مشکل‌دار نظام بانکی هستند و بانک مرکزی از چند ماه پیش برنامه‌ای در جهت بهبود وضعیت آنها در دستور کار قرار داده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما