کدخبر: ۳۴۶۱۷۷ لینک کوتاه

تنبیه ارزی صادرکنندگان

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به اعلام قبلی در هفتم تیرماه، کارت بازرگانی ۲ هزارو ۵۰۰ صادرکننده‌ای که رفع تعهد ارزی آن‌ها صفر بوده است، تعلیق شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، حمید زادبوم در یک نشست خبری با اشاره به تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نداشته‌اند، گفت: با توجه به اعلام قبلی در هفتم تیرماه کارت بازرگانی ۲ هزارو ۵۰۰ صادرکننده‌ای که رفع تعهد ارزی آن‌ها صفر بوده است تعلیق شد.

وی گفت: تا پایان تیر ماه نیز کارت بازرگانی تولیدکنندگانی که صادرات داشته‌اند و رفع تعهد ارزی آن‌ها صفر بوده است، تعلیق خواهد شد. 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این ۲ هزارو ۵۰۰ صادرکننده چه مقدار از ۵/ ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را که به کشور بازنگشته است به خود اختصاص می‌دهند، گفت: فعلاً این موضوع را سازمان توسعه تجارت احصا نکرده، اما قطعاً اطلاعات مربوط به این موضوع در اختیار بانک مرکزی است. با توجه به اینکه اقدامات در مورد احصای این کارت‌ها به صورت الکترونیکی انجام شده است، اینکه چه تعداد از این افراد صادرکنندگان شناخته شده هستند را تجزیه و تحلیل نکرده‌ایم، اما این اطلاعات نیز به مرور احصا خواهد شد.

وی اظهار داشت: با بسته شدن در چاه‌های نفت، ارز مورد نیاز برای مواد اولیه کارخانجات، مواد اولیه تولید از ارز حاصل از صادرات تأمین می‌شود، بنابراین انتظار داریم صادرکنندگان در راستای بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور کمک کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: ۳۱ تیرماه سال ۹۹ آخرین فرصت برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگانی (تولید‌کنندگان صادرات محور) است که ارز خود را به کشور بازنگردانده‌اند.

وی گفت: صادرکنندگان از مالیات معاف هستند، اما بعد از وضع قانون رفع تعهد ارزی صادرکننده کسی است که ایفای تعهدات ارزی انجام دهد، بنابراین اگر رفع تعهد ارزی انجام ندهد از معافیت مالیاتی نیز برخوردار نخواهد بود، لذا برای رفع تعهد ارزی سال ۹۸ اگر صادرکنندگان تا پایان تیرماه رفع تعهد ارزی انجام ندهند، سازمان امور مالیاتی آن‌ها را به عنوان صادرکننده نخواهد شناخت و طبیعتاً عملیات تجاری آن‌ها مشمول مالیات خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند