شناسایی عامل ناکامی اوپک‌پلاس در افزایش قیمت نفت توسط اویل پرایس

کدخبر: 346298
اقتصادنیوز: طبق توافق کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو اوپک پلاس، میزان تولید نفت در ماه ژوئن نسبت به ماه می کاهش چشمگیری داشته است. اما اوپک پلاس همچنان از هدف تعیین شده خود فاصله دارد.

اوپک پلاس هنوز نفت زیادی تولید می کند

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از اویل پرایس، بنابر اطلاعات شرکت پترو لجلستیک، تولید نفت اوپک پلاس در ماه ژوئن در مقایسه با ماه می کاهش یافته است. با این حال، میزان تولید هنوز بیشتر از سهمیه جمعی کشورها است. تولیدات نفت کشورهای عضو اوپک در ماه ژوئن نسبت به ماه می، 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش داشته است. تولیدات نفت خام اوپک در ماه می حدود 24.19 میلیون بشکه در روز بوده است که نسبت به ماه آوریل 6.3 میلیون در روز کاهش داشته است.

عربستان سعودی در ماه می سهم تولید خود را به 8.5 میلیون بشکه در روز کاهش داد. شرکای اصلی عربستان سعودی در خلیج فارس، یعنی کشورهای کویت و امارات متحده عربی نیز تولید نفت را به مقدار لازم کاهش داده اند. این در حالی است که  تولید نفت عراق با کاهش 340 هزار بشکه در روز، به 4.165 میلیون بشکه در روز رسیده است.

براساس برآوردهای پترو لجستیک، سازمان کشورهای صادرکننده ی نفت در ماه ژوئن تلاش کرده است تا تولید نفت را به میزان بیشتری کاهش دهد. کشورهایی مانند عراق و نیجریه نیز که به دلیل عدم همکاری در ماه می توسط اعضای اوپک پلاس مورد انتقاد قرار گرفته بودند، در ماه ژوئن تولیدات نفت خود را کاهش داده اند.

پترو لجستیک در گزارشی به رویترز اعلام کرده است که به استثنای ایران، لیبی و ونزوئلا که بخشی از توافق نامه ی کاهش تولید نفت نیستند، تولیدات نفت اوپک همچنان حدود 1.55 میلیون بشکه در روز از مقدار تعیین شده فاصله دارد. عراق، نیجریه و کویت از اصلی ترین کشورهایی هستند که تولیدات خود را از ماه می تاکنون کاهش داده اند، در حالی که کاهش تولید نفت توسط کشورهای عربستان سعودی، امارت متحده عربی و آنگولا محدود بوده است.

گفته می شود که دومین تولید کننده  بزرگ اوپک، یعنی کشور عراق در ماه ژوئن کاهش چشمگیری در صادرات نفت خام خود داشته است. این نشان دهنده ی این است که عراق همکاری و انطباق خود را با توافق کاهش تولید اوپک پلاس  بهبود بخشیده است. میزان همکاری کشورهای اوپک پلاس در کاهش بی سابقه ی تولید نفت تاکنون به رقم 87 درصد رسیده است.  

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما