کدخبر: ۳۴۶۵۲۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز ازبازار طلاو ارز پایتخت؛ فاصله ۱۵۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد و صرافی‌های منتخب

اقتصادنیوز: در یازدهمین روز تیرماه، سرعت رشد دلار آرام تر شد، ولی فاصله قیمتی بازار آزاد با قیمت صرافی های منتخب، جذابیت ورود دلالان به معاملات را زیادتر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز امروز شاخص ارزی 50 تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای 20 هزار و 450 تومان رسید. در مقابل در برابر تابلوی صرافی های منتخب دلار 40 تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد 18 هزار و 950 تومان قرار گرفت. به نظر می رسد بازارساز حداقل در حال حاضر قصد ندارد حتی کانال 19 هزار تومانی را به رسمیت بشناسد و این مساله موجب شده است که فاصله نرخ صرافی ملی با قیمت دلار آزاد به حدود هزار و 500 برسد. چنین فاصله ای برای دلالان و نوسان گیران خرد بسیار جذاب بود و باعث شد که افراد زیادی تمایل به خرید چنین ارز ارزانی داشته باشند.

 در مقابل برخی فعالان استدلال می کنند بازارساز از این موضوع هراس دارد که با بالا بردن قیمت به کانال 19 و 20 هزار تومانی، چنین سیگنالی را به نوسان گیران ارسال کند که با نوسان دلار در این کانال ها مشکلی ندارد. البته بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند، بازارساز با تاکتیکی که در پیش گرفته، تنها موجب ورود تقاضای دلالی بیشتر به بازار می شود و منابع خود را هم با قیمت ارزان تر از دست می دهد. اگر قرار است عرضه ای هم صورت بگیرد، بهتر است در قیمت هایی نزدیک به نرخ بازار یا بالاتر انجام شود، عاملی که می تواند حداقل تقاضای کاذب را از بازار حذف کند.

سکه وارد آخرین کانال 7 رقمی شد

در حالی که امروز نوسان دلار تا حدی محدود شده بود، سکه به کانال 9 میلیون تومانی وارد شد. کانال بعدی پیش روی بازار 10 میلیون تومان است که در  صورت ورود به آن، سکه 8 رقمی می شود. با توجه به رشد روز چهارشنبه،‌ سکه 900 هزار تومان تا نقطه 8 رقمی شدن فاصله دارد.

امروز سکه تمام بهار آزادی در ساعات ابتدایی صبح 110 هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 9 میلیون و 100 هزار تومان رسید. بخشی از رشد قیمتی سکه ناشی از افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی بود که به سوی هدف هزار و 800 دلاری جهش کرده بود. در روزهای اخیر انتظارات در مورد افزایش بهای طلا شدت گرفته است و بازار داخلی نیز از این انتظارات تاثیر می گیرد. با این حال، مهم ترین عامل بالاتر رفتن ارزش سکه، افزایش قیمت دلار و احتمال رشد بیشتر آن از نگاه سکه بازان است. بااین حال در ساعات پایانی روز سکه تا حدودی پایین آمد و مجددا به زیر 9 میلیون تومان رسید.

چرا سکه بازان روی رشد دلار حساب می کنند؟

یکی از عواملی که سکه بازان را نسبت به رشد دلار خوشبین نگه داشته است، سطح قیمتی حواله درهم است. امروز در کانال های اطلاع رسانی معامله گران گفته می شد که نرخ حواله درهم بالای سطح 5 هزار و 700 تومانی قرار دارد. با این سطح قیمتی، ارزش دلار در بازار داخلی می تواند به بالای 20 هزار و 900 تومان برسد. سطح قیمتی درهم به گونه ای بیانگر آن است که افزایش فعلی قیمت دلار بیشتر از کانال حواله آب می خورد تا معاملات نقدی بازار. در چنین شرایطی، بازارساز به نظر می رسد به جای تزریق نقدی شدید در بازار تهران نیاز دارد که عرضه در سمت حواله را قوی تر و اگر اختلالی در آن زمینه وجود دارد، را برطرف کند. یکی از کشاننده های مهم ارزی برای بردن قیمت به سوی قیمت های بالاتر، رشد نرخ حواله درهم بوده است.

دو نگاه به نوسانات ارزی

در مورد نوسانات دلار دو نگاه دیگر نیز در بازار وجود دارد. گروهی که باور دارند، سفته بازان با کمک اخبار سیاسی و جوسازی درباره آن، قیمت ها را دچار تکانه های نوسانی می کنند و گروه دیگری که معتقدند، انتظارات نسبت به کلیت شرایط اقتصادی کشور تغییر کرده است و نگرانی نسبت به آینده ریال، تقاضا برای ارز را افزایش داده است. از نظر گروه اول، دلار بالای 20 هزار تومان توجیه اقتصادی ندارد، حال آنکه برخی از افراد گروه دسته دوم اعتقاد دارند، شاید برای شرایط کنونی چنین قیمت دلار واقع بینانه نباشد، ولی ممکن است معامله گران بزرگ بازار برای آینده اقتصاد چنین قیمت های را متصور می بینند.

در کنار این، عده زیادی در بازار در مورد آینده ریال  و دلار نظر خاصی ندارند و ترجیح می دهند از دو طریق کسب سود کنند: فروش دلار به افراد عادی با قیمت هایی بسیار بالاتر از کف بازار یا خرید ارز ارزان از صرافی های منتخب و فروش آن به قیمت بازار به سایر متقاضیان.
 

این مطلب برایم مفید است
35 نفر این پست را پسندیده اند