کدخبر: ۳۴۸۰۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا و ارز تهران؛ تغییر بزرگ تاکتیک بازار ساز/ دلار صرافی‌های منتخب هم وارد کانال ۲۲ هزار تومانی شد

اقتصادنیوز: بازارساز در تعقیب دلار بازار آزاد به کانال ۲۲ هزار تومانی وارد شد. روز دوشنبه پس از اینکه قیمت دلار در بازار آزاد از مرز ۲۲ هزار تومانی عبور کرد، نرخ این ارز بر تابلوی صرافی های منتخب نیز از مرز یاد شده فراتر رفت. بررسی رفتار قیمت گذاری صرافی ملی از ابتدای هفته جاری نشان می دهد که بازارساز تاکتیک تازه ای را در پیش گرفته و در ۵ روز اخیر سعی کرده است با نزدیک کردن قیمت به بازار آزاد، مانع از ورود تقاضای آربیتراژی به معاملات شود.

به گزارش اقتصادنیوز برخی فعالان حدس می زنند، هدف بازارساز از پی گیری این تاکتیک، فروش از قیمت های بالا باشد. در واقع آن ها، باور دارند، بازارساز می خواهد زمانی که با کاهش نسبی تقاضا در بازار مواجه شد، با فروش از سقف قیمتی، نوسان گیران را دچار ضرر سنگین کرده و با خرید در قیمت های پایین تر از منابع خود صیانت کند.

با این حال، عده ای از کارشناسان به بازارساز هشدار می دهند، تنها نزدیک کردن قیمت ها برای مدیریت نوسان کافی نیست. از نگاه آن ها، بازار در سطوح مقاومتی مهمی قرار گرفته است و بازارساز بهتر است در کنار نزدیک کردن قیمت ها، تزریق در سمت حواله را افزایش دهد. به باور آن ها، تنها تقویت عرضه حواله درهم هم زمان با نزدیک کردن قیمت هاست که می تواند منجر به ریزش سنگین ابتدایی و در مرحله بعدی مدیریت نوسانات شود. به گفته آن ها، ضرورت مداخله حواله ای از آن جا بیشتر مشخص می شود که همواره در هفته های اخیر قیمت درهم نسبت به دلار در بازار داخلی در سطح  بالاتری مورد معامله قرار گرفته است؛ روز گذشته نیز از این قاعده مستثنی نبود و با توجه به عبور درهم از مرز 6 هزار و 200 تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست حداقل به بالای 22 هزار و 700 تومان برود.

در کنار این، ارزش دلار در کشورهای همسایه مانند ترکیه نیز بالا رفته است و اختلاف قیمت های حواله ای با بازار اسکناس زمینه سازی برای قاچاق ارز و خروج آن از کشور را فراهم کرده است. در این راستا، بازارساز می تواند با مداخله در سمت حواله تا حدی این اختلاف ها را کاهش دهد.

بازارساز با نزدیک کردن قیمت صرافی های منتخب و بازار آزاد دو گام مهم خروج تقاضای آربیتراژی وحراست از منابع را با موفقیت برداشته است، ولی برای مدیریت نوسانات کنونی به استراتژی های برون مرزی نیز نیاز است. مضاف بر اینکه برای شرایط اقتصاد کلان و نگرانی های مردم نسبت به تورم و رشد نقدینگی نیز باید برنامه های ریزی های دقیقی صورت بگیرد. فعلا در اولین گام به نظر می رسد، تقویت ارز در سمت حواله، می تواند در کوتاه مدت بازار را تا حدی در برابر شوک ارزی ایمن کند و اگر درباره این مساله دیر اقدام شود، تقاضاهای ناشی از هراس از دست دادن ارزش پول، بیشتر به خیابان فردوسی روانه می شوند.

جسارت بازارساز در قیمت گذاری

 در همان ابتدای روز چهارشنبه قیمت دلار در بازار آزاد از مرز 22 هزار تومان عبور کرد و به دنبال آن، صرافی های منتخب بازارساز که نرخ شروع خود را 21 هزار و 900 تومان درج کرده بودند، قیمت را به کانال بالاتر بردند. حدود ساعت 4 بعدازظهر، دلار در بازار آزاد با قیمت 22 هزار و 500 تومان معامله می شد و بر تابلوی صرافی های منتخب 22 هزار و 200 تومان قیمت خورده بود. قیمت در بازار آزاد نسبت به روز پیش، 520 تومان رشد کرده بود و تابلوی صرافی ها نیز خبر از افزایش 450 تومانی می داد.

بازارساز با این نوع قیمت گذاری نشان داد که حاضر نیست به بهای رشد قیمتی، زمینه ساز ورود تقاضای آربیتراژی به معاملات شود. درست همین یک هفته پیش بود که فاصله بین قیمت بازار آزاد و صرافی های بانکی به نزدیک 2 هزار تومان رسید و افراد زیادی برای کسب سود حاصل از این اختلاف به سوی صرافی ها شتافتند. به نظر می رسد چنین تجربه ای موجب شد که بازارساز سیاست تعقیب قیمت بازار آزاد و سعی در شکار آن را در پیش بگیرد.

رفتاربازارساز در تیرماه

بررسی روند قیمت دلار در صرافی های منتخب نشان می دهد که بازارساز در تیرماه رفتارهای متناقضی داشته است. در روزهای ابتدایی تیرماه، بازارساز تمایل به پذیرش کانال 19 هزار تومانی نداشت و همین عامل موجب شده بود که بین بازار آزاد و صرافیها یک گپ حدودا هزار تومان ایجاد شود. از تاریخ 3 تیرماه، تاکتیک بازارساز تغییر می کند و قیمت صرافی ها به کانال 19 هزار تومان می رود و فاصله قیمتی با بازار آزاد کاهش پیدا میکند. با این حال، این کاهش فاصله پایدار نیست، چرا که قیمت در معاملات خیابان فردوسی از کانال 20 هزار تومانی عبور می کند و بازارساز به راحتی نمی تواند عبور دلار از چنین مرز مقاومتی را بپذیرید.

از تاریخ 5 تیر تا 12 تیر قیمت دلار بر تابلوی صرافی های بانکی عمدتا بین 18 هزار و 800 تا 19 هزار و 50 تومان در حال نوسان اندک است، حال آنکه در همین فاصله زمانی بهای این ارز در بازار آزاد به آستانه کانال 21 هزار تومانی رسیده بود. اوج فاصله قیمت صرافی ها و بازار آزاد در همان تاریخ 12 تیر رقم خورد که به هزار و 800 تومان رسید.

از ابتدای هفته جاری رفتار بازارساز در یک چرخش 180 درجه ای، به این سو رفت که قیمت خود را به بازار آزاد نزدیک کند. در اولین گام در روز شنبه قیمت دلار بر تابلوی صرافی ملی هزار و 950 تومان بالا کشیده شد و با عبور از کانال 20 هزار تومانی به عدد 20 هزار و 900 تومان رسید. واکنش بازار آزاد به چنین رشد عجیبی، تنها افزایش 550 تومانی بود. در روزهای بعد، کمی از شدت تغییرات بازار کاسته شد و حتی یک روز دلار پس از 8 افزایش متوالی کاهش قیمت را تجربه کرد؛ با این حال، دیروز و امروز  به مسیر افزایشی بازگشت و هزار تومان رشد را در مجموع به ثبت رساند. بازارساز هم سعی کرد قیمت های خود را همگام با بازار آزاد افزایش دهد، ولی تجربه این دو روز حداقل نشان می دهد که این کاهش فاصله تنها برای مدیریت قیمت کافی نیست، هر چند که گامی صحیح در مدیریت نوسانات بوده است. بازارساز برای موفقیت در جهت مدریت نوسان، نیاز دارد که در سمت حواله نیز مداخلات بیشتری را از خود نشان دهد.

سکه در میانه کانال 10 میلیونی

امروز  سکه تمام بهار آزادی 300 هزار تومان رشد را به ثبت رساند و به بهای 10 میلیون و 500 هزار تومان رسید. سکه در همین هفته نیز چنین قیمت هایی را به خود دیده بود، ولی پس از یک بازگشت به کانال 9 میلیون تومانی بار دیگر به سوی سقف های پیشین بازگشت . جدا از رشد قیمتی دلار که محرک اصلی افزایش بهای سکه محسوب می شد، دیروز طلای جهانی نیز از مرز هزار و 800 دلاری عبور کرد و انتظارات افزایشی سکه بازان را بالاتر برد.

2231

 

این مطلب برایم مفید است
59 نفر این پست را پسندیده اند