کدخبر: ۳۴۸۶۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آخرین تحولات بازار جهانی طلا؛ صعود متوالی به هفته پنجم رسید/ در انتظار ورود به کانال جدید

اقتصادنیوز: با وجود اینکه قیمت طلا در روزهای پنج شنبه و جمعه به میزان کمی کاهش پیدا کرد، اما قیمت این فلز در این هفته روند صعودی داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مارکت واچ، قیمت طلا در این هفته برای پنجمین هفته ی متوالی افزایش یافت. معاملات آتی طلا در روز جمعه اندکی کاهش پیدا کرد، اما همچنان در مقداری بالاتر از 1800 دلار در هر اونس قرار گرفت. افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا و سایر کشورهای جهان باعث تقویت دارایی های امن شده است. لوکمن اتونوگا، تحلیل گر ارشد در این رابطه اظهار کرده است: «معاملات طلا در هفته ی آینده شدیدا به چگونگی رفتار قیمت ها در محدوده ی 1800 دلار وابسته است».

در همین حال قیمت طلا برای تحویل در ماه اوت با 0.1 درصد کاهش به 1801.9 دلار در هر اونس رسید. در حالی که هر اونس نقره برای تحویل در ماه سپتامبر با 0.5 درصد افزایش به 19.053 دلار رسید.

معاملات آتی طلا در روز پنج شنبه با اندکی کاهش، از بالاترین میزان خود در نه سال اخیر عقب نشینی کرد. قیمت طلا در روز چهارشنبه به بالاترین میزان خود از سال 2011 تاکنون دست یافته بود. اما به طور کلی قیمت طلا در این هفته در مقایسه با هفته ی گذشته 0.7 درصد رشد داشته است. همچنین، قیمت طلا از آغاز سال 2020 تاکنون بیش از 18 درصد افزایش یافته است. قیمت نقره نیز در این هفته 4 درصد افزایش یافت.

تحلیل گران، رشد قیمت طلا را تا حد زیادی به سقوط بازده اوراق قرضه مرتبط می دانند. تحلیل گران گلدمن ساکس در رو زپنج شنبه در یاداشتی اظهار کردند: «طلا تابع دو عامل اصلی است: "ترس" که تقاضای سرمایه گذاری را به سوی بازارهای توسعه یافته سوق می دهد، و "ثروت" که تقاضای مصرف کننده را به سوی بازارهای نوظهور هدایت می کند. در شرایط فعلی که بهبود اقتصاد آمریکا به دلیل موج دوم بیماری کرونا کند شده است و اقتصاد چین به عنوان بزرگ ترین خریدار طلای جهان در حال بهبودی است، بازار طلا وضعیت ایده آلی دارد. این امر از طریق "ترس" موجب فشار بر روی نرخ های واقعی آمریکا می شود، و از طریق عامل "ثروت" موجب افزایش تقاضای سرمایه گذاری بر روی طلا می شود». همچنین، تحلیل گران گلدمن ساکس در ادامه تصریح کردند که تضعیف دلار نیز به تقویت بازار طلا کمک کرده است.

با توجه به این موارد، تحلیل گران معتقد هستند قیمت طلا می تواند به هدف 2 هزار دلار در هر اونس دست یابد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند