کدخبر: ۳۴۸۹۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا و ارز پایتخت؛ شناسایی عوامل تفاوت رفتار دلار وسکه/ خیز دلار برای شکستن مرز روانی جدید

اقتصادنیوز: در دومین روز هفته، سکه به رشد دلار بی محلی و در جهت کاهشی حرکت کرد. روز یک شنبه، سکه ۵۰ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز حتی در اواخر امروز روز در بازار گفته می شد که سکه به سوی ارقام پایین تری نیز حرکت کرده است. افت بهای فلز ارزشمند داخلی در شرایطی صورت گرفت که در بازار موازی، دلار روند افزایشی داشت و ساعت 3بعدازظهر با قیمت 22 هزار و 750 تومان معامله می شد. این قیمت 150 تومان بیشتر از روز ابتدایی هفته بود.

چرا سکه هم جهت با دلار حرکت  نکرد؟

دو دلیل توسط فعالان عنوان می شد که چرا سکه هم جهت با دلار حرکت نکرده است؟ گروهی بر این باور بودند که سکه بازان رفتار احتیاطی را در پیش گرفتند و علت آن را هم ناشی از آن می دانستند که معامله گران سکه نسبت به ادامه افزایش قیمت دلار تردید داشتند. در واقع از نگاه آن ها، سکه بازان تصور می کردند ممکن است رشد قیمت دلار و عبور از مرز 23 هزار تومان به آسانی ممکن نباشد، در نتیجه ترجیح دادند به پیشواز کاهش خریدها و در نتیجه افت قیمت بروند. تنها دیروز یک نشانی مشهود از امکان افت دلار در بازار دیده شد و آن هم بازگشت این ارز از محدوده 22هزار و 800 تومانی از اواسط روز بود. البته عده ای آرام شدن نوسانات درهم را نیز به عنوان احتمالی مبنی بر کاهش آتی قیمت دلار تفسیر می کردند.

گروه دیگری از فعالان اعتقاد داشتند، سکه در دو هفته اخیر بیشتر از دلار رشد کرده است و در نتیجه طبیعی است که نسبت به این ارز در هفته جاری توان کمتری برای افزایش قیمت داشته باشد. از نگاه آن ها، معامله گران سکه خریدهای زیادی کرده اند و باید از بخشی از خرید خود سودگیری کنند، در نتیجه کاهش خرید آن ها و افزایش فروششان موجب شده است که راه فلز گران بهای داخلی از دلار جدا شود. در دو هفته گذشته سکه یک بار بازدهی هفتگی 13 درصدی داشت و بار دیگر، نزدیک به 10 درصد رشد را به نام خود ثبت کرد. حال آنکه دلار در همین مقاطع زمانی بازدهی خود را در دامنه 8 درصدی به ثبت رساند.

برخی از معامله گران هم معتقد بودند سکه به مقاومت قیمتی محکمی رسیده است و برای عبور از آن نیازمند تقاضای بیشتری است، حال آنکه دسته دیگری باور داشتند، معامله گران سکه نسبت به افزایش قیمت طلای جهانی در هفته جاری تردید داشتند وهمین عامل کمی آن ها را محتاط کرد. البته دیدگاه آخر زیاد مورد توافق سایر معامله گران نیست، چرا که آن ها نقش دلار را در بازار سکه حیاتی تر از اونس می دانند. در نتیجه می توان گفت رصد و پیش بینی قیمت دلار برای آنها حیاتی تر از بازار طلای جهانی است.

در بازار ارز امروز  به نظر نمی رسید که کنترل از دست بازارساز خارج شده باشد، ولی در هر صورت روند افزایشی ادامه داشت. اگر روز دوشنبه این روند ادامه و دلار از مرز 23هزار تومان عبور کند، به احتمال زیاد سکه نیز بار دیگر به بالای 10 میلیون و 500 هزار تومان خواهد رفت. بازارساز روز یکشنبه ترجیح داد برای مدیریت قیمتها، گام به گام با بازار حرکت کند و رفتار احتیاطی در زمینه قیمت گذاری نداده باشد. دیروز قیمت دلار بر تابلوی صرافی ملی حدود ساعت 4 بعدازظهر 22 هزار و 550 تومان بود که فاصله ای تنها 200 تومانی با قیمت بازار داشت. باید دید واکنش بازارساز نسبت به مقاومت 23 هزار تومانی دلار چه خواهد بود؟ آیا از آن نقطه فروش های سنگینی را آغاز می کند یا تلاش می کند رشد بازار را به تاخیر بیاندازد و در وقتی دیگر عرضه را به سطوح بالاتر ببرد. رفتار بازارساز در روز یک شنبه نشان از آن نداشت که بازار را از کنترل خود خارج می بیند.

در این میان، یکی از فعالان، باور داشت، رفتار آتی بازار بیش از عاملی به چگونگی روند حواله درهم بستگی خواهد داشت. در صورتی که درهم، به بالای محدوده 6هزار و 300 تومانی قدم بگذارد، آحتمال صعود دلار به بالای مرز 23 هزار تومان وجود خواهد داشت. با این حال، امروز  درهم روز نسبتا آرامی داشت و شاید همین مساله هم در کاهش انتظارات افزایشی بخشی از معامله گران بازار موثر بود.

این مطلب برایم مفید است
46 نفر این پست را پسندیده اند