کدخبر: ۳۴۹۳۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کره‌جنوبی ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از منابع ایران را مسدود کرد

اقتصادنیوز: سخنگوی دولت اعلام کرد که حجم منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی، معادل ۸ میلیارد دلار است. این رقم حتی با دلار ۲۰ هزار تومانی نیز معادل ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی تقریبا ۴ برابر یارانه هر سال کل ایرانیان.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، علی ربیعی امروز درباره آخرین وضعیت اموال بلوکه ایران در کره جنوبی و اقدامات انجام شده برای بازگردانده شدن این اموال، گفت : ۸ میلیارد دلار از منابع ایران در این کشور بلوکه است که این رقم در شرایط فعلی برای ما مهم است.  

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه رفتار دولت کره جنوبی در این شرایط غیرقابل درک است، گفت: دولت کره جنوبی در حالی پاسخ لازمی ارائه نمی دهد که به لحاظ حقوقی و قانونی، منعی برای این کشور برای بازگرداندن پول به مردم ایران وجود ندارد و معلوم نیست چرا دولت کره جنوبی با تسلیم شدن به  فشارهای آمریکا حاضر شد روابط خود با دولت ایران را به طور بی‌سابقه ای به مخاطره بیندازد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این فقط دولت ایران نیست که از رفتار دولت کره ناراحت است، تصریح کرد: امروز مردم و افکار عمومی دیدگاه خوبی نسبت به این اقدام دولت کره جنوبی ندارند. ما به هیچ وجه خواستار تنش بین دو کشور نیستیم اما این اقدام کره را غیردوستانه، مخرب و خلاف موازین در طول چندین دهه تجارت دو کشور می دانیم.

ربیعی ابراز امیدواری کرد مقامات کره جنوبی پیش از آنکه دیر شود و تاثیری بر بازنگری در روابط بلندمدت دو کشور بگذارد، اقدامی انجام دهند.

سخنگوی دولت درباره واکنش و اقدامات رسمی جمهوری اسلامی ایران برای استرداد اموال خود، گفت:  در مراجع ذیصلاح بین المللی درحال پیگیری هستیم. درصورتی که این اقدام سئول ادامه یابد قطعا اقدامات مقتضی را انجام خواهیم داد.

وی از تشکیل کمیته ای در وزارت خارجه و وزارتخانه‌های ذیربط برای پیگیری این موضوع خبرداد و گفت:امیدوارم کره از اخلاق  در تجارت تبعیت کند و بدهی های خود به ملت ایران را پرداخت کند.

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند