سقوط آزاد درآمدهای روسیه؛ فشار کرونا بر گلوی اقتصاد روس‌ها

کدخبر: 350341
اقتصادنیوز: درآمدهای روسیه بیشترین کاهش در دو دهه اخیر را تجربه می کند، زیرا همه گیری کرونا به اقتصاد این کشور آسیب وارد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، درآمد روسیه در سه ماه دوم سال جاری بیشترین کاهش از سال 1998 تاکنون را تجربه کرده است. زیرا اقتصاد بزرگ ترین صادرکننده ی انرژی جهان از همه گیری کرونا و رکود تقاضای جهانی نفت دچار آسیب شده است. طبق گزارش سازمان آمار در روز جمعه، درآمد خالص در روسیه بین ماه های آوریل و ژوئن به میزان 8 درصد کاهش یافته است.

اوگنی نادورشین، اقتصاددان در این رابطه اظهار کرده است: «وضعیت درآمدها بیانگر مشکلات بسیاری است. اگر درآمد بهبود پیدا نکند، اقتصاد نیز دچار افت خواهد شد».

رکود اقتصادی، که سال ها بر استانداردهای زندگی این کشور  اثرگذار خواهد بود یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که پوتین با آن رو به رو شده است. بحران همه گیری کرونا، تقویت پروژه های اجتماعی در سال جاری را به تعویق انداخته است. همچنین، پروژه هایی با عنوان پروژه های ملی تا سال 2030 به تعویق خواهند افتاد.

خرده فروشی در روسیه پس از سقوط 19 درصدی در ماه آوریل، در ماه ژوئن نیز به مقدار 7.7 درصد کاهش پیدا کرده است. اما دستمزدها پس از افت در ماه آوریل، در ماه مه 1 درصد افزایش یافتند. نرخ بیکاری نیز از 6.1 درصد در ماه می به 6.2 درصد در ماه ژوئن رسیده است.

تولیدات صنعتی روسیه علیرغم کاهش محدودیت های ناشی از کرونا در ماه ژوئن، به میزان 9.4 درصد کاهش یافته است. طبق گزارش سازمان آمار روسیه، تولیدات صنعتی در ماه می نیز دچار سقوط 9.6 درصدی شده بود. همچنین بر اساس گزارش بانک جهانی، اقتصاد روسیه در سال جاری 6 درصد کوچک تر خواهد شد.

اسکات جانسون، اقتصاددان بلومبرگ در این رابطه اظهار کرده است: «بدترین اثرات کرونا  بر اقتصاد به پایان رسیده است، اما بهبود اقتصادی تا زمانی که ویروس تحت کنترل قرار نگیرد، بسیار کند خواهد بود. حتی پس از آن زمان، تضعیف مداوم درآمد بر میزان مصرف تاثیر خواهد گذاشت».

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما