کدخبر: ۳۵۱۲۴۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تهدیدات جدید اروپا علیه دلار

اقتصادنیوز: محرک اقتصادی اتحادیه اروپا، سلطه جهانی دلار را تهدید می کند. از طرفی، ممکن است این توافق منجر به تقویت یورو شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، سوال های تازه‌ای در رابطه با وضعیت دلار به عنوان ارز اصلی جهان مطرح است.

دلار بیش از 60 درصد از ذخایر ارزی جهان را به خود اختصاص داده است و پراستفاده ترین ارز در معاملات بین المللی است. تحلیل گران اقتصادی بر این باورند که بسته محرک اقتصادی 750 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا می تواند سلطه ی دلار را به نفع یورو تغییر دهد، زیرا تقاضای یورو و کالاهای وابسته به یورو را تقویت می کند.

سیاست گذاران وال استریت در حال حاضر تمایل بیشتری به یورو دارند، و معتقد هستند یورو پس از بهبود اقتصاد جهانی و افزایش سرمایه گذاری بر روی دارایی های ریسک پذیر، تقویت خواهد شد. انتظار می رود یورو به دلیل همبستگی شدید با بازار سهام، دچار رشد شود. زیرا بسته ی محرک اقتصادی موجب جذاب تر شدن سهام منطقه برای سرمایه گذاران شده است.

به گزارش بلومبرگ، ارزش یورو پس از تصویب بسته حمایتی اتحادیه اروپا در روز سه شنبه به 1.1540 دلار رسیده است. این رقم بالاترین قیمت یورو از ژانویه ی 2019 تاکنون است. همچنین، قیمت یورو در سال جاری 3 درصد رشد داشته است.

یورو پیش از آن که به سلطه دلار غلبه کند، با موانعی رو به رو است. حدود 85 درصد از تسویه حساب های بین المللی با استفاده از دلار صورت میگیرد، این در حالی است که یورو تنها 20 درصد از ذخایر ارزی جهان را تشکیل می دهد. با این حال، پیش بینی می شود که ارزش یورو در برابر دلار طی 16 ماه آینده به میزان 30 درصد افزایش پیدا کند.

 

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند