کدخبر: ۳۵۱۳۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد

شرط دریافت وام ودیعه مسکن با اقساط ۳۰ ماهه

اقتصادنیوز: رئیس کل بانک مرکزی خبر داد که اگر افرادی به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن درپایان سال، توانایی پرداخت اصل وسود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، میتوانند با انتخاب خود، این وام را با اقساط ۳۰ ماهه ونرخ ۱۲درصد دریافت کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، عبدالناصر همتی در یادداشتی با عنوان «چند نکته درخصوص وام ودیعه مسکن» نوشت:

1- این وام « ودیعه مسکن »نیست. بلکه، « کمک ودیعه مسکن » است.هدف؛کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعهٔ اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر درسال جاری می باشد.

2- با توجه به محدودیت اعتبار تخصیص یافته برای جبران وکنترل آثارشیوع کرونا برای سیستم بانکی(حداکثر ۷۵هزار میلیارد تومان) اختصاص بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان با نرخ ۱۳درصد،آن هم با موکول کردن بر گرداندن اصل وام به پایان دوره یک ساله،با درنظر گرفتن سایر تعهدات کرونایی، مقدور نبود.

3- افرادی که باتأئید وزارت راه وشهر سازی واجد شرایط استفاده از این وام باشند ، اگر به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن درپایان سال، توانایی پرداخت اصل وسود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، میتوانند با انتخاب خود، این وام را با اقساط ۳۰ ماهه ونرخ ۱۲درصد دریافت کنند.

4- محدودیت منابع اختصاص یافته برای مقابله با آثارکرونا به علت تأمین یک سوم آن منابع، از ذخیره قانونی بانکها نزدبانک مرکزی ودر جهت فراهم سازی امکان تعدیل نرخ سودآن بوده است.بانک مرکزی ضمن جهت گیری برای کمک به اقشارکم درآمد و آسیب پذیر ، تمام تلاش خود را بر کنترل نقدینگی و نیز آثار تورمی آن، در شرایط سخت اقتصادی کشور متمرکز کرده است.

5- جامعه هدف این طرح،اقشارکم درآمد و آسیب پذیر جامعه است  ازکلیه بانکها میخواهم درکنار تلاش خود برای تأمین مالی واحدهای تولیدی، برای سایر متقاضیان محترم نیز با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (۱۸درصد) وام کمک ودیعه مسکن پرداخت کرده و اولویت لازم را به آن بدهند.

 

این مطلب برایم مفید است
105 نفر این پست را پسندیده اند