رئیس‌جمهور:

بعد از برجام ۲۳ مرتبه درخواست ملاقات با مقامات آمریکایی دریافت کرده‌ام/برداشتن تحریم‌های غیرقانونی پیش شرط مذاکره نیست بلکه واقعیت است/امروز تامین ارز بازار نیما بر دوش پتروشیمی و فولاد قرار گرفته است

کدخبر: 352258
اقتصادنیوز: رییس جمهور با بیان اینکه کیفیت محصولات پتروشیمی و فولاد ایران قابل رقابت در عرصه جهانی است، گفت: در پتروشیمی و فولاد از خام فروشی جدا شده و وارد مرحله ارزش افزوده و زنجیره‌های بعدی شدیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا حسن روحانی عصر دوشنبه در نشست تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور به عنوان فعالان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور و صادرات مهم کشور گفت: همه تولیدات برای ما بسیار ارزشمند است و سال هم جهش تولید است و اساسا پایه اصلی حرکت جامعه و تامین نیاز جامعه، اشتغال در جامعه، صادرات به دست آوردن بازارهای هدف و یافتن جایگاه تولیدی در منطقه و جهان تولید است.  

روحانی اظهارداشت: مهمترین شرکت‌های پتروشیمی و فولادی هم بار سنگین تولید و هم صادرات غیرنفتی را بر دوش دارند و تامین ارز مورد نیاز در بازار نیما و هم ایجاد اشتغال لازم برای نسل جوان و تحصیلکرده در این دو بخش صورت می‌گیرد.

وی با بیان این که هر دو صنعت جزو صنایع پیشرفته دنیا است، گفت: محصولات ما می‌تواند از نظر کیفیت با محصولات سطح جهان رقابت کند. طبیعی است که از لحاظ کیفیت اگر نتوانیم رقابت کنیم نمی‌توانیم بازار پایداری را در اختیار داشته باشیم.

رییس جمهور گفت: خوشبختانه زنجیره ما در فولاد یک قدم جلوتر است اما زنجیره در پتروشیمی باید یک قدم فراتر از آنچه تا امروز بوده بردارد. البته آن تقسیم بندی که در محصولات اصلی پتروشیمی انجام می‌گیرد و اسم برده می‌شود آن محصولات را امروز بدست می آوریم اما باید محصولات تا مصرف نهایی برای مصرف کننده تولید شود.

روحانی افزود: الان بخشی از محصولات پتروشیمی، بخشی دیگری از پتروشیمی را تامین می‌کند و آن بخش هم بخش دیگر را تامین می کند. ما این زنجیره را تا مصرف نهایی کامل کنیم. در بعضی بخش‌ها رسیدیم و این زنجیره تا آخر هست بعضی جاها زنجیره پایین دستی را باید کامل کنیم.

وی اضافه کرد: در فولاد البته غیر از شرکت‌های فولادی بخش های صنعتی هستند که فولاد یا ورق یا میلگرد یا هر محصولی که محصول نهایی فولاد است را در بخش‌های پایین دستی خود این زنجیره مصرف را کامل می کنند.

در پتروشیمی و فولاد وارد مرحله ارزش افزوده شدیم

رییس جمهوری یادآورشد: هم در پتروشیمی و هم در فولاد، ما از خام فروشی جدا شدیم و وارد مرحله ارزش افزوده و زنجیره‌های بعدی شده‌ایم. اگر فرض کنید، معدن سنگ آهن را کشف می‌کردیم، بعد آن سنگ آهن را حمل کرده و به بندر می‌بردیم و به مقصدی صادر می‌کردیم. ارزش آن سنگ چقدر بود و ارزش فولاد چقدر است؟ این موضوع مهمی است که ثروت جامعه را بالا برده، موجب ایجاد اشتغال و ظرفیت جدیدی برای کشور می‌شود.

روحانی با بیان اینکه در صنعت فولاد، در هر کدام از محصولات زنجیره آن، تولیدات ایران تقریبا دو برابر شده است، اظهار داشت: در کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد، محصولات ایران در این هفت سال دو برابر شده که کار بسیار بزرگی است. سرمایه زیادی هم برای این کار مصرف شده است.

وی اظهارداشت: اینکه گفته شد، یک طرح در سال‌های گذشته در گل گهر افتتاح شد که هشت هزار میلیارد تومان ارزش این طرح بود، میلیاردها تومان و دلار مصرف می‌شود تا زنجیره‌های صنعتی‌مان را ایجاد کرده و این حرکت را تکمیل کنیم. 

 میزان تولید پتروشیمی از سال ۹۲ دوبرابر شده است

روحانی با بیان اینکه محصولات پتروشیمی هم در هفت سال گذشته دو برابر شده است، تصریح کرد: میزان تولیدات پتروشیمی از سال ۹۲ تا پایان امسال، دو برابر شده است. اینکه تولید دو برابر شده، هنر بسیار بزرگی است یعنی هرچه تولید در قبل و بعد از انقلاب و در دولت‌های گذشته بوده، در این هفت سال معادل تولیدات آنها تولید و کار شده است که ارزشمند است.این کار شما و شرکت‌های بزرگ و جوان‌های تحصیلکرده و کار مدیران و کارگران ما است. یعنی همه دست به دست هم دادیم و تحول بزرگ را در فولاد و پتروشیمی ایجاد کردیم.

رییس دولت تدبیر و امید عنوان کرد: ‌گاهی اوقات در برخی از روزنامه‌ها، بعضی از عزیزان مقالاتی می‌نویسند و عنوان می‌کند که مثلاً دولت فلان اوراق را عرضه کرده و این اوراق، سال آینده این موقع باید پرداخت شود بنابراین دولت چیزی را مصرف کرده که دولت بعدی باید این بدهی را پرداخت کند.

رییس جمهوری بیان داشت: البته این مساله نیازی به پاسخ ندارد ما هم که دولت را آغاز کردیم بدهی کلانی به دوش ما بود که آن را پرداخت کردیم. بخشی از این بدهی هم به دولت بعدی منتقل می‌شود. اما زمانی که ما اینها را محاسبه می‌کنیم، ببینید برای اینکه در فولاد و پتروشیمی، محصول ما تقریباً به دو برابر برسد،چقدر سرمایه مصرف شده است.

روحانی با بیان اینکه این شرایط این فقط در فولاد و پتروشیمی نیست، به موضوع بنزین اشاره کرد و افزود: در آغاز دولت در سال ۹۲ تولید بنزین کشور حدود ۵۰ میلیون لیتر بوده و الان  این رقم بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر شده و تا آخر سال بیشتر هم می‌شود. بنابراین بنزین هم دو برابر شده، یعنی خودکفایی صورت گرفته است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تولید محصولات کشاورزی ما در آغاز این دولت، ۹۷ میلیون تن بوده و الان به ۱۳۰ میلیون تن رسیده است. یعنی محصولات کشاورزی ما حدود ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است و ما را خودکفا و بی‌نیاز کرده است.

 پنج سال متوالی است که در بخش گندم خودکفا هستیم

روحانی گفت: ما بخش عمده گندم را از خارج می‌خریدیم امروز برای تامین گندمی که مورد نیاز مردم هست، هیچ نیازی نداریم. البته ممکن است برای بخش صنعتی، مقداری از جایی بخریم و وارد کنیم ولی برای نیاز مردم و نان مردم خودکفا هستیم. امسال در سال ۹۹ خودکفا هستیم و در ۹۸، ۹۷، ۹۶ و ۹۵ خودکفا بودیم. در واقع ما ۵ سال پشت‌سرهم در گندم خودکفا هستیم.

رییس جمهوری افزود: قبل از انقلاب در یک زمان‌هایی که جمعیت کم بوده ممکن است گندم به اندازه کافی وجود داشته است ولی بعد از انقلاب در یک یا دو سال خودکفایی داشتیم ولی هیچ وقت نبوده که ۵ سال متوالی خودکفایی ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ما مسئولیت کشور را بر عهده داریم نه اینکه فقط مسئولیت دولت را برعهده داشته باشیم،گفت: زمانی که رییس جمهوری یا دیگر مقامات که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طرف مردم انتخاب می‌شوند مسئولیت‌ آنها، منافع ملی، اهداف ملی و نیازهای ملی است. دوران مسئولیت محدود است و ممکن است ۴ سال یا ۸ سال باشد ولی اساس مسئولیت حفظ کشور است.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح درخواست های متعدد از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای ملاقات با مقامات ایرانی خاطر نشان کرد: در ۲ سال و ۳ ماه گذشته که آمریکا از برجام خارج شده است، اگر بگویم ۲۳ مرتبه درخواست ملاقات با مقامات آمریکایی دریافت کردم، کم گفته ام.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما