کدخبر: ۳۵۲۷۳۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا و ارز تهران؛ آرامش نسبی سکه و دلار+نمودار

اقتصادنیوز: در پنجمین روز هفته، بازارها عمدتا نوسان بسیار کمی را تجربه کردند. امروز، دلار ۵۰ هزارتومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳هزار و ۳۵۲ تومان رسید. به گزارش اقتصادنیوز سکه هم برخلاف روند کاهشی دیروز ، امروز ۵۰ هزار تومان رشد کرد و به عدد ۱۱ میلیون و ۲۲۰هزار تومان رسید.

به گفته برخی تحلیل گران فنی، محدوده 11میلیون و300 تا 11 میلیون و 500 هزار تومانی، گردنه مقاومتی سختی برای سکه تمام بهار آزادی است و عبور از آن نیاز به انرژی و توان زیادی دارد. در واقع برای اینکه روند بلندمدت سکه در فاز صعودی قرار نگیرد، حفظ مقاومت 11 میلیون و500 هزار تومانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در همین زمینه

در حالی که عده زیادی از فعالان بازار اعتقاد داشتند، برخورد سکه به مقاومت سنگین، زمینه ساز تغییر مسیر این فلز گران بها شد، بازیگران دیگری در بازار حضور داشتند که معتقد بودند نزول عوامل بنیادی مانند طلای جهانی و دلار باعث کاهشی شدن سکه شد. به باور برخی سکه بازان، طلا در سال 2020 عملکرد فوق العاده ای داشته است ولی برای عبور از مرز مهم 2 هزار دلاری نیاز به تجدید قوا و ارزیابی نیروها دارد. در کنار این، بازیگران سکه باور دارند، دیگر از رشد سریع دلار مانند تیرماه در مردادماه خبری نبوده است، در نتیجه نیاز است که با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند و سرعت معاملات خود را با میزان تغییرات قیمتی دلار تا حدی هماهنگ نگه دارند. در واقع وقتی دلار رشد زیادی را به ثبت نمی رساند، سکه نیز از انرژی کافی برای پرتاب به سوی قیمت های بالاتر برخوردار نیست.

دلار در روزهای اخیر عمدتا در کانال 23 هزار تومان نوسانات محدودی را در مقایسه با گذشته انجام داده است و دیروز نیز عمدتا در بین دو محدوده 23 هزار و 200 تا 23 هزار و 400 تومان جا به جا شد. هر چقدر بازارساز بتواند دامنه نوسانات دلار را کاهش دهد، نوسان گیران از روند بازار خسته تر خواهند شد و خستگی آن ها، کم کم زمینه های تعدیل قیمت را هم رقم خواهد زد. در کنار این، حفظ محدوده 23هزار و 500 تومانی، کم کم خریداران را از رشد بیشتر قیمت می تواند ناامید کند.

در این میان، اصرار بر ریزش های پردامنه جز هیجانی تر کردن بازار و کمک به سفته بازان برای خرید در قیمت های پایین تر ارمغان دیگری  به همراه نخواهد داشت.

این مطلب برایم مفید است
43 نفر این پست را پسندیده اند