کدخبر: ۳۵۲۹۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

داوود سوری، اقتصاددان پاسخ می دهد؛

نرخ تعادلی دلار چقدر است؟ +فیلم

اقتصادنیوز: داوود سوری، اقتصاددان درباره نرخ تعادلی ارز گفت: همان جریانی که فرایند افزایش نرخ ارز را در سال های گذشته تامین می کرد و موجب شده بود نرخ ۲۳ هزار تومان را برای نرخ تعادلی ارز در سال ۹۸ محاسبه کنم همچنان فعال است و مشخصا امسال ‌نرخ تعادلی ارز بیش از ۲۳ هزار تومان است.

به گزارش اقتصادنیوز ، داوود سوری، اقتصاددان در گفتگو با اکو ایران گفت: درخصوص اینکه نرخ تعادلی چه نرخی است و آیا این نرخ یکتا است باید گفت خیر چنین نیست و هر کسی می تواند بر مبنای باوری که نسبت به شکل گیری نرخ ارز در بازار دارد و نسبت به اطلاعاتی که از بازار و شرایط اقتصاد کلان دارد برآوردی از نرخ تعادلی ارز داشته باشد.

این اقتصاددان درخصوص نرخ تعادلی ارز تصریح کرد: بیشتر از اینکه به عنوان یک عدد به آن نگاه کنیم به عنوان کمیتی که باید محاسبه شود، بهتر است به عنوان یک مفهوم دیده شود؛ درواقع فرایندی که اقتصاد ما باید در آن جهت حرکت کند که همیشه در یک نرخ نزدیک به تعادل قرار داشته باشیم نه اینکه همیشه روی تعادل باشیم.

سوری با اشاره به فرایندی که کاهش قدرت خرید ریال را موجب می شود و همچنین فرایندی که کاهش قدرت خرید دلار را ایجاد می کند، عنوان کرد: این دو فرایند باید به نوعی با یکدیگر سازگار باشند اما نمی توانند از همدیگر بسیار دور باشند و نرخ دلار در تعامل با این دو فرایند شکل می گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند