کدخبر: ۳۵۳۰۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بر اساس گزارش وزارت بازرگانی ایالات متحده؛

بلومبرگ: آمریکا شدیدترین رکود اقتصادی ۸۰سال اخیر را ثبت کرد

اقتصادنیوز: اقتصاد آمریکا با افت ۳۲.۹ درصدی دچار شدیدترین رکود اقتصادی و بیشترین کاهش مصرف از دهه ۴۰ میلادی تاکنون شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، اقتصاد آمریکا در سه ماه دوم سال جاری با شدید ترین رکود از دهه ی 40 میلادی رو به رو شده است. این مساله نشان می دهد که بحران همه گیری کرونا در سراسر آمریکا تجارت ها را ویران کرده است و باعث بیکاری میلیون ها آمریکایی شده است.

برآورد اولیه وزارت بازرگانی آمریکا در روز پنج شنبه نشان داد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه دوم به میزان 9.5 درصد کاهش یافته است. این افت برابر با 32.9 درصد نرخ سالانه است. رکود فعلی، شدیدترین کاهش سالانه از سال 1947 تاکنون است.

تحلیل گران پیش از این پیش‌بینی کرده بودند که اقتصاد آمریکا دچار انقباض 34.5 درصدی شود. همچنین، هزینه های مصرفی که تقریبا دو سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد، دچار کاهش سالانه 34.6 درصدی شده است.

این آمار نشان دهنده ی اثرات گسترده ی بحران کرونا بر اقتصاد آمریکا است. در حالی که اشتغال، مصرف و تولید از زمان بازگشایی مشاغل در ماه مه بهبود یافته است، اما جهش اخیر در تعداد مبتلایان کرونا سرعت بهبود را کاهش داده است.

اندرو هانتر، اقتصاددان ارشد در یادداشتی اظهار کرده است: "بهبود فعالیت های اقتصادی در ماه مه و ژوئن موجب افزایش شدید تولید ناخالص داخلی در سه ماه سوم سال جاری خواهد شد. با این حال با توجه به رشد شیوع کرونا در ماه ژوئیه، بهبود اقتصادی v  شکل بعید به نظر می رسد".

بحران شیوع ویروس کرونا سقوط اقتصاد آمریکا

همچنین، یک گزارش دیگر در روز پنج شنبه نشان داد تعداد تقاضای مزایای بیکاری برای دومین هفته ی متوالی افزایش یافته است. گرچه شروع مجدد فعالیت های اقتصادی در ماه مه و ژوئن موجب شد تا 7.5 میلیون آمریکایی به کار خود بازگردند، اما حقوق و دستمزد بیش از 14.5 میلیون نفر در مقایسه با میزان دستمزد پیش از همه گیری کرونا کاهش یافته است.

براساس گزارش بلومبرگ، افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا موجب توقف بهبود اقتصادی شده است. رای دهندگان آمریکایی سه ماه فرصت دارند تا براساس رکود ناشی از همه گیری کرونا و شیوه ی پاسخ دونالد ترامپ به بحران سلامت در مورد انتخاب مجدد وی تصمیم گیری کنند. افزایش مجدد فعالیت های اقتصادی به طور عمده در آمار سه ماه سوم ثبت می شود، اما داده ها تا 29 اکتبر، یعنی چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر نمی شود.

 

مترجم: گیسو جعفری

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند