کدخبر: ۳۵۳۰۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سقوط کم‌سابقه تولید ناخالص داخلی اروپا؛ معرفی صدرنیشین وقعرنشین فهرست

اقتصادنیوز: تولید ناخالص داخلی اروپا دچار بزرگترین افت در تاریخ شده است. در میان کشورهای اروپایی، بیشترین میزان کاهش تولید ناخالص داخلی به اسپانیا تعلق دارد. از طرفی، لیتوانی کمتر از سایر کشورها تحت تاثیر اثرات اقتصادی بحران همه گیری کرونا قرار گرفته است.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از بیزنس اینسایدر، تولید ناخالص داخلی منطقه یورو به دلیل بحران همه گیری کرونا در سه ماه دوم سال جاری به میزان 12.1 درصد سقوط کرد. این مقدار کاهش، بیشترین افت سه ماهه در تاریخ منطقه است.

داده های منتشر شده در روز جمعه از کاهش 12.1 درصدی تولید ناخالص داخلی در منطقه ی یورو و کاهش 11.9 درصدی در سراسر اروپا خبر داد. این مقدار به طور قابل توجهی بالاتر از میزان انقباض در سه ماه نخست سال 2020 است. تولید ناخالص داخلی منطقه یورو و اتحادیه اروپا در سه ماه نخست سال جاری به ترتیب 3.6 و 3.2 درصد کاهش پیدا کرده بود. همچنین، سطح تولید ناخالص داخلی منطقه یورو و اتحادیه اروپا در سه ماه دوم سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 15 و 14.4 درصد کاهش یافته است.

بیشترین ضربه اقتصادی ناشی از بحران همه گیری کرونا به اسپانیا اختصاص دارد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه دوم سال جاری در مقایسه با سه ماه نخست به میزان 18.5 درصد افت داشته است. اقتصاد پرتغال نیز دچار انقباض 14.1 درصدی شده است. کمترین افت اقتصادی نیز با کاهش 5.1 درصدی به لیتوانی اختصاص دارد.

اسپانیا یکی از اولین کشورهای اروپایی بود که به شدت تحت تاثیر همه گیری ویروس کرونا و فشار اقتصادی ناشی از آن قرار گرفت. همچنین، قرنطینه و محدودیت های اعمال شده در اسپانیا در مقایسه با سایر کشورها بسیار شدیدتر بود. از این رو میزان فعالیت های اقتصادی نیز بسیار پایین تر از دیگر کشورهای اروپایی بوده است.

با این حال، رهبران اتحادیه اروپا در هفته گذشته در مورد بسته محرک 860 میلیارد دلاری با هدف بهبود اقتصاد 27 کشور عضو به توافق رسیدند.

به گزارش بیزنس اینسایدر، ارزش یورو در برابر دلار چندان تحت تاثیر اخبار قرار نگرفته است و در روز جمعه به مقدار 1.18 یورو به ازای هر دلار معامله شد.

مترجم: گیسو جعفری

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند