پیش بینی بورس امروز | عرضه اولیه جدید این هفته کدام است؟

کدخبر: 353331
اقتصادنیوز: درحالی که امروز معامله گران در انتظار فتح شاخص 2 میلیون واحدی هستند که بحث هسته معاملات همچنان بحث داغ بازار است.در این میان موضوع عرضه اولیه جدید هفته هم از دیگر مسائل مطرح در بازار است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای بورس ، امروز همه چیز برای شکستن مقاومت روانی 2 میلیون واحدی مهیا است. روند معاملات روز گذشته نشان داد تقاضا در بازار همچنان بالاست و این حجم از تقاضا قدرت این را دارد که بازار را به سمت فتح قله‌های جدید پیش ببرد. در معاملات اولین روز کاری هفته بیش از 1800 میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه شد تا جریان ورود پول به بازار سرمایه ادامه داشته باشد. نقدینگی که طی سه هفته گذشته بازار تزریق شده است، روی شاخص‌کل تاثیرگذار نبود و دماسنج بازار همچنان در محدوده یک میلیون و 900 هزار تا 2 میلیون واحد در نوسان بوده است. به عبارت دیگر، جریان ورود نقدینگی فقط سدی در برابر سیل عرضه‌ها بوده است و نتوانسته بازار را به سمت بالا حرکت دهد. در نتیجه اکنون پتانسیل لازم برای شکستن سقف 2 میلیونی وجود دارد ولی مهم آن است که آیا اغلب معامله گران نیز به این مسئله اعتقاد دارند یا  فکر می‌کنند اصلاح زمانی شاخص کل هنوز به پایان نرسیده است؟

در روی دیگر ماجرا، سهامداران محافظه کار قرار دارند، کسانی که با نزدیک شدن شاخص کل به مرز 2 میلیون واحد، دست به عرضه های سنگین می زنند. این مسئله باعث شده در طی هفته های اخیر شاخص کل به دفعات خود را به شکستن سقف جدید نزدیک کند و هر بار دست خالی باز گردد. در نتیجه در معاملات امروز انتظار داریم در نیمه ابتدایی بازار، حجم بالای تقاضا و همچنین تشکیل صفوف خرید، چند ده هزار واحد شاخص کل را بالاتر ببرد، اما ممکن است در نیمه دوم معاملات، حجم عرضه‌ها همانند دیروز افزایش یابد.

سهام عدالت، عرضه اولیه 10 هزار تومانی و باقی ماجرا

بعد از پایان یافتن معاملات خبرهای متعددی منتشر می ‌شود که برخی مستقیم و برخی نیز غیرمستقیم بر روند و یا جو روانی بازار تاثیرگذار است.

در روزهای اخیر، خبرهایی از امکان فروش 30 درصد از سهام عدالت همزمان با عید غدیر به گوش می‌رسد و از همین حالا، تقاضای قابل توجهی بین عموم مردم برای فروش این سهام شکل گرفته است. خبر آزادسازی 30 درصد ابتدایی سهام عدالت، بازار را برای دو هفته وارد فاز اصلاحی کرد و حالا باید دید 30 درصد دوم چقدر بر روند بازار تاثیر می گذارد. تا این لحظه رفتار بازار در برخورد با این قضیه منطقی بوده است! خبر عرضه اولیه‌ای که سه شنبه ثبت سفارش می‌شود، حاشیه‌های فراوانی به همراه داشت.

اگر فرض بر این باشد که استقبال از پتروشیمی ارومیه همانند زرماکارون باشد، به هر کد تنها 10 تا 15 هزار تومان سهام تعلق می‌گیرد. با درنظر گرفتن حجم مبنا و کندی رشد بازدهی شرکت‌های کوچک، همچنین کارمزد حدود 1.5 درصدی خرید و فروش سهام، روی کاغذ خرید این شرکت برای سهامداران صرفه اقتصادی ندارد و سوال اینجاست که در عرضه سهام شرکت‌ها، چه مولفه‌ای اولویت دارد؟

و مهم از سهام عدالت و عرضه «شاروم»، بحث هسته معاملات است که همچنان در نیمه ابتدایی بازار، سفارش گذاری را با اختلال همراه می‌کند. هر بار هسته معاملات با اختلال همراه شده و معاملات برخی نمادها متوقف می‌شود، روند بازار دچار سکته هایی می‌شود و در نتیجه تحلیل بازار را سخت تر می‌کند.

تیتر یک
  • پنجمین روز نزولی شاخص هم‌وزن بورس؛

    اقتصادنیوز: امروز ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ شاخص کل بورس برای سومین روز متوالی افت کرد تا در مسیر نزول هت تریک کرده باشد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما