کدخبر: ۳۵۳۵۳۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی بورس امروز | ادامه روند صعودی شاخص؟

اقتصادنیوز: با منطقی شدن رفتار معامله‌گران در یک ماه اخیر حالا اما بسیاری معتقدند سناریوهای جدید دیگری در راه است و این در حالی است که تداوم روند صعودی نیز همچنان مدنظر ناظران است.

به گزارش اقتصادنیوزد به نقل از دنیای بورس، با ورود شاخص کل به ابرکانال 2 میلیون واحد، فصل جدیدی برای سهامداران آغاز شده است. حالا ارتش سهامداران بزرگ‌تر شده است و چه آنهایی که سابقه چند ساله در بورس دارند و چه آنهایی که امسال به جمع سهامداران اضافه شده‌اند توانستند با وجود مخالفت‌هایی که با این بازار می‌شد و همچنان هم ادامه دارد، سود مناسبی به دست آوردند و در بدترین حالت بتوانند از تورم پیشی بگیرند.

بررسی روند بورس از ابتدای سال تا به حال نیز حاوی این نکته است که در یک ماه گذشته روند صعودی بورس آرام تر و شاید منطقی تر شده است. تا اواسط تیر  بازدهی بورس در سال 99 به 215 درصد رسید که نشانگر رشد پرشتاب دماسنج بازار سرمایه بود اما در یک ماه اخیر بازدهی بورس به 25 درصد رسیده است. کند شدن آهنگ صعودی بورس حکایت از این دارد که رفتار معامله گران تغییر کرده است. برخی ترجیح داده‌اند تمام یا بخشی از سبد خود را نقد کنند و در این حالت یا به بازارهای موازی ورود کرده یا اینکه نقدینگی خود را در صندوق های سرمایه گذاری قرار داده‌اند.

گروه دیگری هم هستند که در شرایط فعلی نوسان گیری را بهترین استراتژی می دانند و به سود 5 درصدی در سهام مختلف رضایت می‌دهند. به عبارت دیگر، نوسان بالایی که در میزان عرضه و تقاضای مشتریان شکل می‌گیرد، بیانگر این موضوع است که برخی از سرمایه‌گذاران دوره سهامداری خود را کوتاه‌تر کرده و ترجیح می‌دهند، در این مدت به اصلاح سبد خود بپردازند. اوج گیری تقاضا در نیمه ابتدایی بازار دیروز و همچنین افزایش سنگین عرضه ها در نیمه پایانی بازار روز یکشنبه موید این مطلب است که در این روزها تغییراتی در رفتار سهامداران رخ داده است.

عرضه انبوه در بازار

با توجه به این موضوع امروز نیز انتظار داریم که همچنان حجم عرضه‌ها در بازار سنگین باشد و در روی دیگر سکه، جریان ورود نقدینگی که در روزهای گذشته به صورت مستمر وجود داشته است، از قفل شدن بازار در صف فروش‌ها جلوگیری خواهد کرد. با گذشت زمان و عادی شدن شاخص 2 میلیون واحدی برای سهامداران، می توان انتظار داشت در صورت تثبیت دیگر مولفه‌های اقتصادی و کم شدن شایعاتی که از گوشه و کنار بازار به گوش می‌رسد، روند صعودی بازار ادامه یابد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند