تداوم موج صعودی سکه و طلا؟

نرخ دلار از مرز مهم گذشت

کدخبر: 354218
اقتصادنیوز: بازار ارز و سکه پس از یک هفته کم‌نوسان دیروز مرزهای مهمی را رد کردند. موجی که دیروز آغاز شده، امروز حداقل برای بازار سکه و طلا می‌تواند ادامه یابد.

به گزارش اقتصادنیوز، نرخ دلار در بازار آزاد پس از آنکه از اول مرداد زیر سطح 23 هزار و 500 تومانی حبس شده بود، دیروز از این سطح مهم عبور کرد.

در همین رابطه بخوانید؛

قیمت دلار امروز پنجشنبه ۹۹/۰۵/۱۶ 

برخی معتقد بودند که دلار به میزان کافی زیر این سطح استراحت کرده بود و زمزمه‌های سیاسی از جمله پیش نویس جدید آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می‌توانست پل این شکست باشد. بازدهی دیروز دلار به 1.3 درصد رسید. تحلیل معامله‌گران این است که دلار در روز پنج‌شنبه نیز در بالای کانال 23 هزار و 500 تومان معامله شود. 

zmmt4xhEYtao

امید سکه‌بازان

اما سکه‌بازان امروز به این امید بستند که بخشی از حباب منفی ایجاد شده در ارزش سکه جبران شود. سکه دیروز اگرچه تا 11 میلیون و 500 هزار تومان نیز پیش رفت، در نهایت در محدوده 11 میلیون و 400 هزار به کار خود پایان داد. رشد اونس جهانی در 2 روز اخیر، ارزش طلا را تا مرز 2050 دلار تکان داد، در حالیکه ارزش اونس 2 روز پیش زیر 1980 دلار قیمت می‌خورد. این جهش یکباره به سکه در بازار داخلی کمک کرد تا همانند دلار، مرز مهمی را رد کند. با توجه به اینکه سکه از هر دو ناحیه طلای جهانی و دلار داخلی تحت فشار است، برخی از تحلیلگران، معتقدند این 2 بال می‌تواند سکه را از مرز 12 میلیون تومانی عبور دهد. اگرچه معاملات روز 5شنبه شاید از قدرت کافی برای این کار برخوردار نباشد. اکنون با اونس 2040 دلاری و دلار 23 هزار و 500 تومانی، حباب سکه به حدود 900 هزار تومان رسیده است. چنین حباب عمیقی یا باید با تعدیل قیمت اونس و دلار جبران شود، یا با افزایش قیمت سکه. دیروز شاید برخی از معامله‌گران پیش‌بینی همنوایی دلار و اونس را نمی‌کردند، وگرنه با احتیاط کمتری وارد معامله می‌شدند. پیش‌بینی تحلیلگران بین‌المللی از اونس طلا همچنان در بازه روزانه و ماهانه صعودی است و این یعنی یک موتور رشد قیمت سکه فعلا روشن است. 

خیال بورس‌بازان راحت شد؟

بورس روز گذشته کانال 2 میلیون واحد را پس گرفت و رشد حدودا 2 درصدی را ثبت کرد. البته رشد دیروز بورس را می‌توان از زاویه دیگر هم نگریست. در حالیکه رشد شاخص کل تقریبا  2 درصد بوده، شاخص هم‌وزن 0.8 درصد رشد کرده است. این یعنی آنچه رشد بورس در روز گذشته را توضیح می‌دهد، رشد قیمت شرکت‌های شاخص‌ساز و بزرگ است. سهام شاخص ساز بزرگ که در برخی از آنها، دولت سهم قابل توجهی دارد، به این معنی هم می‌تواند باشد که پشت بورس به تضمین دولت فعلا گرم شده و دولت هم به نظر خیال عقب نشینی از آن را ندارد. با این حال، همچنان شناسایی سود در این سطح و افزایش عرضه سهام دولتی می‌تواند ترمز شاخص در مسیر آینده باشد. 

 

تیتر یک
  • پیش بینی وضعیت بورس در آخرین هفته فروردین ۱۴۰۰

    اقتصادنیوز: شاخص کل بورس در هفته اخیر ۶ هزار و ۷۱۹ واحد افت کرد و شاهد تداوم بازدهی منفی بورس بودیم. آیا این روند در…

از دست ندهید
بلیط هواپیما