نمودار سینوسی قیمت انواع پژو

واکنش بازار خودرو به ریزش ارز +جدول

کدخبر: 355068
اقتصاد نیوز : در هفته ای که ریزش ارز انتظار کاهش قیمت در بازار خودرو را به وجود آورده بود قیمت تیبا از ساینا جلو زد خانواده 206 زیگزاگ رفتند و افزایش قیمت برخی خودروها ترمز کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، بعد از ریزش بازار ارز و به دنبال آن بازار طلا و سکه حال چشم خریداران به بازار خودرو است با این حال هنوز آن طور که باید و شاید قیمت های خودرو در بازار کاهشی نشده است. حتی در برخی از خودروها به نسبت پایان هفته گذشته شاهد افزایش قیمت بودند.

IMG_20200810_221702_103

برخی فعالان اقتصادی می گویند:دلیل نزولی نشدن نمودار قیمت برخی خودروها  در بازار را به دو دلیل نسبت می دهند.

چسبندگی قیمت برخی خودروها

دلیل اول چسبندگی قیمت خودرو است. معمولا هنگامی که نرخ ارز روند صعودی دارد قیمت ها در بازارهای گوناگون از جمله خودرو آهنگ افزایشی به خود می گیرند اما زمانی که نمودار نرخ ارز کاهشی می شود قیمت ها در بازار خودرو چندان میلی به تبعیت از نزولی شدن نرخ ارز نشان نمی دهند. دلیل دیگر را باید در بدبینی فروشندگان نسبت به تداوم کاهشی ماندن نرخ ها در بازار ارز جست و جو کرد.

فروشندگان معتقدند کاهشی شدن نرخ ارز یک روند نیست بلکه این مساله یک اتفاق مقطعی است و چندی بعد دوباره نرخ ارز به مسیر قبلی باز می گردد.

بر همین پایه فروشندگان در بازار خودرو زمان نزولی شدن نمودار نرخ ارز دو مسیر متفاوت را در پیش می گیرند.

برخی از فروشندگان از بازار کنار می گیرند و گوش به زنگ نوسانات نرخ ارز می مانند اما برخی از فروشندگان بدون توجه به افت نرخ ارز همچنان در بازار حضور دارند و قیمت خودرو را بر اساس تحلیل خود اعلام و در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کنند. همین رفتار نیز باعث شده البته بازار راکد شود و خرید و فروش چندانی در بازار اتفاق نمی افتد.

آهنگ رشد قیمت سمند LX معمولی متوقف شد

سمند در حال حاضر با  سه مدل LX معمولی، LX با موتور EF7 و سورن در بازار حضور دارد.

سمند LX معمولی به نسبت پنجشنبه گذشته افت قیمت یک میلیون تومانی را تجربه کرد. سمند هفته پیش را با قیمت 145 میلیون تومان پشت سر گذاشته بود.

مدل سورن اما بدون تغییر قیمتی هفته جاری را آغاز کرد و همانند هفته گذشته قیمت این خودرو 190 میلیون تومان عنوان می شود.

اما سمند LX با موتور EF7 نه تنها کاهش قیمت نداشت که فروشندگان 2 میلیون تومان نیز به قیمت هفته گذشته این خودرو اضافه کردند. این مدل از سمند در آخرین روز کاری هفته گذشته 158 میلیون تومان قیمت داشت.

نمودار سینوسی قیمت انواع پژو

پژو 405 GLX که شاهد توقف تولید مدل بنزین سوز خود در پایان خرداد ماه بود در این هفته یک میلیون دیگر به قیمت 142 میلیون تومانی خود اضافه کرد. قیمت پژو 405 در مقایسه با سایر محصولات ایران خودرو  کمترین است در واقع این خودرو کف قیمت ها  این شرکت به حساب می آید.وقتی قیمت این خودرو بالا می رود یعنی 405 همچنان در بازار پرطرفدار است.

پژو 206 نیز که با سه تیپ در بازار حضور دارد به نسبت هفته گذشته افت و خیز قیمتی را تجربه کرد.

تیپ 2 این خودرو 3 میلیون تومان از قیمت خود را به نسبت قیمت آخرین روز کاری هفته گذشته از دست داد.

هفته گذشته متقاضیان برای خرید این خودرو باید 170 میلیون تومان پرداخت می کردند اما با کاهش قیمت ابتدای هفته این خودرو در سطح 167 میلیون تومان معامله می شود.

تیپ 5 تغییری قیمتی نداشت و با همان قیمت 201 میلیون تومان داد وستد شد.

اما مدل صندوقدار 206 رشد یک میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرد. فروشندگان 206 صندوقدار پنجشنبه گذشته با دریافت 194 میلیون تومان این خودرو را به خریداران تحویل می دادند.

پژو پارس با موتور TU5 در مسیر پژو 206 تیپ 5 حرکت کرد و تغییر قیمتی نداشت. این خودرو در بازار با قیمت 210 میلیون تومان در دسترس متقاضیان قرار دارد.

سبقت تیبا 2 از ساینا

ساینا این هفته تغییر قیمت نداشت و فروشندگان در این هفته همان قیمت 108 میلیون تومانی پنجشنبه گذشته را برای این خودرو مدنظر دارند.

اما تیبا 2 که همواره با فاصله قیمت اندکی در بازار پشت سر ساینا حرکت می کرد در شروع هفته با رشد یک میلیون و 500 هزار تومانی از از ساینا سبقت گرفت.

هفته گذشته خریداران برای در اختیار گرفتن تیبا 2 باید 107 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت می کردند.

تیبا صندوق دار هم همانند ساینا تغییر قیمت نداشت. این خودرو در آخرین روز کاری هفته گذشته 97 میلیون تومان قیمت خورده بود.

پراید 111 این هفته به نسبت هفته گذشته رشد 500 هزار تومانی را تجربه کرد. پراید در بازار پنچشنبه گذشته با قیمت 93 میلیون تومان معامله شده بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما