معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

اکران 250 تراکنش شستا و صندوق بازنشستگی

کدخبر: 355392
اقتصادنیوز : معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 250 تراکنش عملیاتی، مالی و بازرگانی از ریزترین و جزئی ترین فعالیت بنگاه های صندوق بازنشستگی قابل رصد و پایش است گفت: نظارت عمومی و آگاهی مالکان، ذینفعان و عموم مردم از آنچه که در صندوق ها می گذرد باید افزایش یابد و ساز و کارهای مشارکت و نظارت سازمان یافته را فراهم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت میرزایی همچنین از رونمایی «سامانه شفافیت» این وزارتخانه با قابلیت گزارش دهی عمومی و مستمر با حضور محمد شریعتمداری در شنبه آینده  خبر داد.  

به گفته میرزایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا به امروز وعده های شفافیت را پیگیری کرده اند و بخش بزرگی از آن طی دو سال گذشته انجام شده و شنبه آینده گزارش آن در قالب رونمایی از سامانه های شفافیت، به مردم، نمایندگان مجلس و دولت ارائه خواهد شد.  

میرزایی، شفافیت  را از یک سو «راهبرد» و از سوی دیگر «ابزار» دانست و گفت: مسیر بلند مدت توسعه از شفافیت تمام عیار و حداکثری عبور می کند. 

 

صندوق بازنشستگی

وی در عین حال شفافیت را ابزاری برای افزایش بهره وری، انضباط مالی، ایجاد حس تعلق عمومی در جامعه، افزایش سطح اعتماد، نظارت و کنترل مدیران دانست. 

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که فساد در نتیجه کاهش سطح شفافیت ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: در واقع ویروس فساد در جایی زندگی می کند که نور آگاهی و شفافیتی در آنجا وجود ندارد و به هر اندازه که بتوان شفافیت را در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی افزایش داد از رشد این ویروس جلوگیری می شود.

به گفته میرزایی، فساد مانند موریانه ای است که به جان اعتماد اجتماعی، تولید و بهره وری افتاده و بنیان های رشد و توسعه را از بین می برد.وی ، علاج این درد را نظارت عمومی و شفافیت حداکثری دانست و تاکید کرد: بدون شفافیت و گزارش دهی امکان نظارت عمومی کاهش پیدا می کند و این دو جزء بسیار ضروری هستند؛ بنابراین از یک سو باید رسانه های مستقل، احزاب، نهادهای مدنی و انجمن های رسته ای و تخصصی ، نمایندگان مردم و ذینفعان بتوانند عملکردها و فرایندها را به طور کامل مشاهده و ارزیابی و نقد کنند و بر تخصیص ها ،پرداخت ها ،مجوزهای غیر متعارف یا اختصاصی نظارت داشته باشند و از سوی دیگر، آثار و پیامدهای آن بر همگان آشکار شود . 

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هر موهبت کمیابی از جنس ثروت، قدرت و  اطلاعات که در اختیار کسی قرار می گیرد باید برای همگان قابلیت پایش و رصد داشته باشد . 

وی افزود: صندوق های بازنشستگی و به طور عام همه سازمان ها و بنگاه های بخش عمومی در تمامی کشورها زمینه ایجاد فساد و حیف و میل اموال را دارند و هیچ اقدامی مهمتر از شفافیت برای کاهش فساد در آنها نیست.

میرزایی افزود: بنابراین نظارت عمومی و آگاهی مالکان، ذینفعان و عموم مردم از آنچه که در صندوق ها می گذرد باید افزایش یابد و  ساز و کارهای مشارکت و نظارت سازمان یافته را فراهم کرد. 

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: رییس محترم جمهوری، توسعه شفافیت را برنامه ویژه و محوری اعلام کردند و آقای شریعتمداری نیز در جلسه رای اعتماد آبان سال 97 متعهد شدند که ساز و کارهای شفافیت را در صندوق های بازنشستگی به صورت حداکثری دنبال کنند. 

  250 تراکنش عملیاتی، مالی و بازرگانی بنگاه ها قابل رصد و پایش است 

وی با بیان این که در دوسال گذشته این ساز و کارها به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد:  نتیجه آن، ایجاد بنگاه هایی در بالاترین سطح شفافیت است که در مقایسه با سایر بنگاه های اقتصادی بخش عمومی در رتبه اول شفافیت، پایش و رصد عمومی قرار دارند،  آنچه در عمل اتفاق افتاد ایجاد سامانه BI  ( سامانه هوش تجاری) در همه بنگاه های شستا و صندوق های بازنشستگی کشوری بود . 

میرزایی در این باره توضیح داد : 250 تراکنش عملیاتی، مالی و بازرگانی از ریزترین و جزئی ترین فعالیت این بنگاه ها قابل رصد و پایش است. 

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود: سامانه هایی که امکان نظارت و گزارش دهی از دارایی ها و فرایندهای تصمیم گیری را فراهم می کنند از جمله سامانه های دارایی ها و املاک که همه املاک و دارایی های وابسته شناسنامه دار شده است  با همه ویژگی ها از حیث مقیاس، ارزش مالی، محل وقوع و نوع کاربری به طور شفاف در این سامانه ها فهرست شده است.وی تصریح کرد: مشخصات و ویژگی های سنی، تحصیلی و سوابق نزدیک به 1200 مدیر در سامانه ای متمرکز در سایت وزارتخانه به صورت آنلاین و برخط منتشر شده است.

میرزایی بیان کرد: سامانه های مربوط به جلسات هیات مدیره ها ، مجامع عمومی شرکت ها و هلدینگ ها که به صورت هفتگی به هنگام می شود نیز در این سامانه قابل مشاهده و دسترسی است و هیچ تصمیم و مصوبه ای در شرکتی مخفی و پوشیده باقی نمی ماند و به صورت دائم و مستمر توسط هلدینگ های بالاسری رصد می شود .

به گفته وی، تمامی دعاوی و پرونده های عمومی که له یا علیه هر کدام از بنگاه ها در جریان است با ویژگی ها، ابعاد، اضلاع آن پرونده و حتی مشخصات وکیل، سیر دادرسی و یا احکامی که درباره آنها صادر شده در این سامانه به طور کامل قابل مشاهده و دسترسی است. 

وی در این باره توضیح داد: همه قراردادهایی که این بنگاه ها با افراد حقیقی و حقوقی بسته اند ، ارزش آنها، فرایند شکل گیری و موضوع قرارداد به طور کامل در این سامانه ها قابل دسترسی است؛ البته برخی از این ها، قابلیت افشای عمومی دارد، برخی در سطح صندوق ها و وزارتخانه قابل مشاهده است و برخی از این اطلاعات به دلیل صرفه و صلاح بنگاه ها به دور از چشم بنگاه های رقیب صورت می گیرد.

بورس

مهمترین اقدام در جهت توسعه شفافیت، بورسی شدن بنگاه هاست

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بخشی از اقداماتی که در حوزه شفافیت ایجاد شده در شنبه آینده در قالب یک سامانه مرکزی رونمایی خواهد شد ، تصریح کرد: مهمترین اقدامی که برای توسعه شفافیت صورت گرفته است روند بورسی شدن بنگاه هاست.

وی با بیان این که بیش از 80 درصد ارزش بنگاه های وابسته به صندوق ها امروز در بورس قرار دارند و تا پایان سال این سهم به بیش از 85 درصد می رسد، خاطرنشان کرد: اطلاعات و عملکردهای مالی، عملیاتی و مشخصات مدیران این بنگاه ها چه بورسی و غیربورسی در سایت سازمان بورس اوراق بهادار ( کدال) قابلیت رهگیری و مشاهده عمومی دارد.

وی درباره بنگاه هایی که تا کنون بورسی نشده اند نیز توضیح داد: بخش زیادی از این بنگاه ها تا پایان سال بورسی می شوند و اطلاعات مالی آنهائی که بورسی نیستند نیز در سایت سازمان بورس اوراق بهادار به طور مستمر بارگذاری شده است.

تیتر یک
  • قیمت بیت‌کوین بالای ۴۰ هزار دلار مقاومت می‌کند

    اقتصادنیوز: طلای جهانی صبح امروز نیز رشد قیمتی معناداری برای پس گرفتن مرز ۱۹۰۰ دلار را ثبت نکرد، تحلیل‌گران معتقدند…

از دست ندهید
بلیط هواپیما