کدخبر: ۳۵۵۴۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

فضای بازار شکننده شده است؟

چهار دلیل ریزش بازار سهام؛ حرکت فواره شاخص بورس

اقتصاد نیوز : روز گذشته شاخص بورس مثل فواره عمل کرد ابتدا ۴۰ هزار واحد بالا رفت سپس با سر سقوط کرد به گونه ای که کانال دو میلیون را هم پس داد.

به گزارش اقتصادنیوز، رشد 40 هزار واحدی شاخص‌کل در ابتدای معاملات امروز در نهایت جای خود را به افت بیش از 24 هزار واحدی داد تا یکی از نوسانی‌ترین روزهای بورس سپری شود.


بیشتر بخوانید؛

سبزپوشی تابلوی بورس / شاخص کل کانال ۲ میلیونی را بازپس گرفت


دلایل ریزش شاخص‌کل را می توان در چهار سطح تحلیل کرد:

 نخست: به گزارش دنیای بورس دیوار بی اعتمادی که بین دولت و سهامداران از سه روز قبل ایجاد شده است بخشی از سرمایه‌گذاران در دو روز اخیر با تردید و دودلی سرمایه‌گذاری می کنند. به همین دلیل این گروه از افراد با مشاهده کوچکترین نشانه‌ها اصلاح قیمت، تمام سبد و داشته‌های خود را نقد می‌کنند.

دوم:دنیای بورس دلیل دوم را از قول برخی از فعالان بازار ، حجم سنگین عرضه‌ها در معاملات امروز به فروش سهام عدالت می داند. با تصمیم دولت، امکان فروش 30 درصد دیگر از سهام عدالت ( و در مجموع 60 درصد از کل سهام) از این هفته میسر شده و در نتیجه تجمیع سفارش فروش سهامداران عدالت، کفه عرضه را در معاملات امروز سنگین‌تر کرد و بازار را به سمت صف فروش پیش برد. به عبارت دیگر، بازار متعادل و رو به بالای امروز، فرصت مناسبی برای کارگزاری‌ها و بانک‌ها برای فروش سهام عدالت بود و این مسئله ترس سهامداران نسبت به آینده روند را دوچندان کرد.

سوم:البته نباید از اختلال هسته معاملات که در روزهای مثبت، بییشتر به چشم می‌آید غافل شویم. در معاملات امروز و در حدود 45 دقیقه از زمان بازار، سایت مدیریت فناوری بورس تهران نیز به روز نشد و در این مدت مظنه خرید و فروش نمادهای مختلف، به طور کامل در دسترس همگان نبود. «خودرو» نیز که از امروز به زمان عادی معاملات بازگشته بود، بار دیگر فشار مضاعفی به هسته معاملات وارد کرد.

در نتیجه ناظر بازار برای جلوگیری از قطعی کامل هسته، معاملات برخی از نمادها همانند «خودرو»، «شپنا» و «خگستر» را برای حدود یک ساعت متوقف کرد اما تاثیر قابل توجهی در روان شدن هسته معاملات نداشت. همه این اتفاقات در شرایطی است که قرار بود این هفته معاملات در دو زمان مختلف و با دو هسته انجام شود اما به نظر می رسد چالش های مهم تری که به وجود آمد، این تغییرات را به هفته آتی موکول کرد.

چهارم:علاوه بر دلایل مطرح شده،گروهی اعتقاد دارند فضای بازار شکننده است برخی از سهامداران بواسطه چند برابر شدن بازدهی بورس بخشی از منابع خود را از بازار خارج کرده و وارد بازارهای دیگر می شوند.دلایل مطرح شده فقط صورت ریزش های اخیر را توضیح می دهد و انچه در باطن ریزش ها وجود دارد ریشه در این جمله دارد که هیچ درختی نمی تواند تا آسمان هفتم بالا رود.بنابراین نوسان بورس در شرایط کنونی طبیعی است چون در شرایط کنونی گروهی از سرمایه گذاران نیز می ترسند در ارتفاع بالاتر از این سطح پرواز کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
642 نفر این پست را پسندیده اند