کدخبر: ۳۵۵۹۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

خطر خالی شدن مسکن از مصرف کنندگان واقعی

هجوم بازیگران بورس به بازار ملک؟

اقتصادنیوز : بررسی میدانی از وضعیت بازار معاملاتی مناطق مختلف شهر تهران، از ورود گروه جدید خریداران ملک به این بازار خبر می ­دهد.

به گزارش اقتصادنیوز، مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می­ کنند بخش عمده متقاضیان خرید ملک در هفته ­های اخیر را افرادی تشکیل می ­دهند که پس از کسب سود­های قابل توجه در بازار سهام طی چندماه گذشته، اکنون به دلیل نگرانی از ریزش شاخص، بازار مسکن را پناهگاه امن برای سرمایه خود انتخاب کرده اند.

حرکت از سمت بورس به بازار مسکن

افرادی که برای اطمینان خاطر از حفظ دارایی خود، بخشی از سود خود را از بازار سرمایه خارج کرده و به سرعت به بازار مسکن منتقل می­ کنند. این گروه گمان می ­کنند در شرایطی که امکان ریزش شاخص بورس وجود دارد و ممکن است این بازار زیان­ده شود، می ­توانند با انتقال بخشی از سرمایه خود به بازار مسکن، خود را از ضررهای احتمالی دور کنند.


>>>>در این زمینه بیشتر بخوانید :‌

قیمت آپارتمان در محبوب‌ترین منطقه تهران


 

با وجود چنین فرضیه ­ای، میزان حضور متقاضیان خرید ملک با هدف سرمایه­ گذاری در بازار مسکن زیاد شده است.

فعالان بازار مسکن به ویژه در مناطق شرق و غرب پایتخت به نکته جالبی از رفتار این گروه از متقاضیان خرید مسکن اشاره می­ کنند.

پشت پرده بالا رفتن حجم معاملات و قیمت آپارتمان

به گفته آن­ها، از آنجاکه این گروه از متقاضیان خرید مسکن، بودجه خرید خود را با کسب سود از بازار سرمایه به دست آورده­ اند بنابراین با توجه کمتری از سطح قیمت پیشنهادی از سوی فروشنده ­ها و سنجش آن با قیمت پیشنهادی سایر آپارتمان ­های مشابه در منطقه، اقدام به خرید می­ کنند. به همین دلیل است که در غیاب خریداران مصرفی در بازار، هم حجم معاملات و هم میانگین قیمت آپارتمان همچنان رو به افزایش است.

قیمت آپارتمان در پایتخت/ بازار مسکن در تهران / برج میلاد

محمد مهدی مافی ،عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن تهران نیز حضور سرمایه گذارانی که در بورس سود بالایی کسب کرده و برای حفظ ارزش دارایی های خود به بازار مسکن روی آوردن را تایید می کند .

بازار مسکن از مصرف کننده واقعی خالی شد

او می گوید :‌با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت مسکن دیگر مصرف کنندگان توان خرید ندارند و می توان گفت  بازار مسکن ازمصرف کنندگان واقعی خالی شده است .

به گفته مافی هجوم سرمایه ها به بازار مسکن  کسانی هستند که می خواهند ارزش پولشان حفظ شود .

او ادامه می دهد: ‌الگوی تولید در این سال ها الگوی صحیحی نبوده است و باید متراژ مسکن کاهش می یافت .

در جدول زیر قیمت فروش آپارتمان های منطقه 8 آمده است . برخی نقاط این منطقه، محبوب خانه اولی هاست.

قیمت آپارتمان در تهران

این مطلب برایم مفید است
190 نفر این پست را پسندیده اند