کانال یک میلیون و 800 هزار واحد در معاملات صبح حفظ شد

دفاع بورس از سنگر حیاتی /شاخص کل سبز شد

کدخبر: 356236
اقتصاد نیوز : پس از 2 روز ریزشی شدید، در معاملات صبح امروز، بورس تهران متعادل شد و از خاکریز یک میلیون و 800 هزار واحد دفاع کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس در معاملات صبح برگشت؛ با اینکه دقایقی بورس تهران به زیر حمایت مهم یک میلیون و 800 هزار واحد رسیده بود، اما در ادامه، شاخص توانست خود را بازیابی کند و کانال 1800 هزار را حفظ کند. تا اینجا شاخص به کمک رشد قابل توجه شستا و فولاد، در مرز روز گذشته یعنی یک میلیون و 813 هزار واحد حفظ شده است. امروز، امید بورس‌بازان به این کانال بسته شده بود(تحلیل را اینجا بخوانید).

شاخص کل در در ابتدای نیمه دوم امروز بیش از 1490 واحد رشد  کرد،ارزش معاملات هم تا ساعت یک امروز به 15 هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.

>>>>درباره بورس بیشتر بخوانید

شش نکته از روز سبز بورس

البته شاخص هم وزن در بورس هنوز وضعیت قرمز دارد،در شاخص  هم وزن به همه شرکت ها وزن یکسانی داده می شود در نتیجه اگر شاخص هم وزن مثبت شود یعنی  تعداد بیشتری از شرکت ها در بورس مثبت هستند.اما وقتی شاخص منفی است  به این معنا است که اگرچه سهام های شرکت های خیلی بزرگ در بورس مثبت هستند اما تعداد زیادی از شرکت ها ( با حجم کوچک و متوسط) منفی هستند.

بورس اسکرین شات

 

در معاملات صبح چه گذشت؟

امروز اولین روز آزمایشی بورس برای شیفت‌های جدید کاری است(جزئیات). در معاملات صبح، «اخابر» که بیشترین اثر منفی را در شاخص داشته، با حمایت قابل توجهی همراه شده است. چرا که در پایان معاملات، با صف محدودی همراه بوده است. امروز 235 میلیون سهم مخابرات دست به دست شد؛ در حالیکه حجم مبنا برای این سهم معادل 3.7 میلیون است. همچنین 20 درصد از خریدهای سهم را حقوقی‌ها انجام داده‌اند. در حالیکه 12 درصد از فروشنده‌ها، اشخاص حقوقی بوده‌اند. حمایت حقوقی، در دیگر نمادهای بزرگ منفی امروز نیز دیده می‌شود. در «خودرو» حقوقی‌ها 458 میلیون سهم خریدند و 260 میلیون سهم را واگذار کردند. این مسئله در نمادهای «همراه»، «حکشتی» و «پارسان» که بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشته‌اند نیز مشاهده می‌شود. 

پیش از این، برخی تحلیلگران تاکید داشتند که اگر بورس تهران بتواند در معاملات صبح مقاومت کند، حفظ شاخص و حمایت از آن در شیف بعد از ظهر تسهیل خواهد شد. حال شیفت صبح کار را به خوبی به شیفت بعد از ظهر تحویل داده، و باید دید که شاخص می‌تواند خود را در کانال یک میلیون و 800 هزار واحد حفظ کند یا خیر. حفظ شاخص در این سطح، می‌تواند امید را به سهامداران بازگرداند و واهمه ریزش یکباره را از فضای بازار دور کند. به نظر می‌آید بازار امروز را می‌تواند متعادل به پایان رساند. 

دلار به کمک بورس آمد؟

برخی از فعالان بازار پیشتر تصور می‌کردند که بازار سهام نیاز به افزایش نرخ دلار برای بازیابی خود دارد. امروز حداقل به صورت اتفاقی، بازیابی بورس با رشد دلار همزمان شد. نرخ اسکناس آمریکایی در بازار تهران  پس از دست‌کم یک هفته، وارد کانال 23 هزار تومان شد. صرافی ملی نیز صبح امروز، نرخ‌ها را به سمت بالا چرخاند تا نشان دهد بازارساز نیز انتظار یک روز افزایشی را می‌کشد(جزئیات). انتظار فعالان بازار ارز بر این است که سقف امروز دلار در محدوده 23 هزار و 500 تومان باشد و دستور فروش در این محدوده افزایش یابد. 

 

تیتر یک
  • قیمت بیت‌کوین بالای ۴۰ هزار دلار مقاومت می‌کند

    اقتصادنیوز: طلای جهانی صبح امروز نیز رشد قیمتی معناداری برای پس گرفتن مرز ۱۹۰۰ دلار را ثبت نکرد، تحلیل‌گران معتقدند…

از دست ندهید
بلیط هواپیما