پس از ثبت رشد 30 هزار واحدی در شیفت صبح؛

شاخص بورس کم‌ آورد

کدخبر: 356435
اقتصاد نیوز : بورس در شیفت صبح، در همان ساعت اول معاملات، 30 هزار واحد رشد را ثبت کرد، البته پس از آن توان رشد بیشتر را نداشت.

به گزارش اقتصادنیوز، معامله‌گران بورسی امروز نفس راحتی کشیدند. بازار در همان دقایق اول نشان داد که روز سبزی را پیشرو دارد. ارزش بازار سهام، با رشد جزئی روز گذشته و رشد 30 هزار واحدی امروز، فعلا به محدوده 6900 هزار میلیارد تومان رسیده است.(برای اینکه بدانید در بورس چه می‌گذرد این مطلب را از دست ندهید.)

درهمین زمینه

منشا فشار فروش سهام کجاست؟ آرایش صف‌ها در بورس/ برتری شکننده تقاضا در بازار سهام

در برخی سهم‌ها که در ابتدای روز صف‌های خرید تشکیل شده بود، این صف‌ها تعدیل شد و  به نظر در راند دوم نیز افزایش حجم فروش ادامه دارد. 

بورس تهران

برخی ترس بوجود آمده در اثر ریزش‌های سهمگین ابتدای هفته را عامل اصلی جمع شدن صف‌های خرید می‌دانند. در حقیقت دسته‌ای از سهامداران تازه وارد و گروهی که به دلیل پرریسک شدن بازار وحشت کرده بودند، ترجیح دادند از بازار خارج شوند یا حداقل بخشی از سهام خود را در این فرصت نقد کنند. چرا که این تصور برای آنها بوجود آمده که ممکن است بازار بار دیگر قفل شود. البته این ظاهر ماجراست و قضاوت دقیق‌تر نیاز به بررسی بیشتر دارد. چرا که در برخی از سهامی که امروز با صف شروع کرده و پس از گذشت ساعتی به تعادل رسیدند، فروش سنگین حقوقی‌ها مشاهده می‌شود. 

مثلا در مورد «خساپا»، حدود 18 درصد فروشندگان را سهامداران حقوقی تشکیل داده‌اند. در حالیکه تنها 0.6 درصد از خریداران، اشخاص حقوقی بودند. «فملی»، «فولاد»، «وتجارت»، «خودرو»، «کگل» هم جزو سهام مهمی بودند که امروز تخلیه حقوقی در آنها مشاهده شد.  

به نظر می‌آید یکی از دلایلی که موجب شده تا شاخص بورس امروز نتواند رشد بیشتری را در شیفت صبح تجربه کند، الزامی است که اخیرا برای صندوق‌های با درآمد ثابت وضع شده است؛ در این صندوق‌ها حد نصاب سرمایه گذاری در سهام تا 5 درصد کاهش یافته است. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که مبلغ فروش سهام از سوی این صندوق‌ها در حدود 15 هزار میلیارد تومان خواهد بود. 

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در ۲۹ فروردین۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ با وجود اینکه حجم معاملات اوراق بدهی روندی کاهشی داشت، اما در بالای مرز ۲۰۰ میلیارد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما