جنجال بر سر یک لایحه بورسی در مجلس

کدخبر: 356617
اقتصادنیوز : ماده‌ای از لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی به دلیل مشارکت کم نمایندگان در رأی دادن به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد و انتقاد رئیس مجلس را برانگیخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در جریان بررسی ماده ۳ لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم نمایندگان به طرح پیشنهادی حذف این ماده پرداختند که در نهایت به تصویب نرسید و رئیس مجلس کل ماده را به رأی گذاشت.

مجلس

این ماده که مربوط به ایجاد معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس بود به دلیل مشارکت کم نمایندگان رأی نیاورد و رئیس مجلس آن را برای بررسی مجدد طبق آیین‌نامه به کمیسیون اقتصادی ارجاع داد. در زمان اعلام رأی‌گیری هم قالیباف گفت که مشارکت در رأی‌گیری پایین بوده و تنها به خاطر یک رأی این ماده به تصویب نرسیده است.

لایحه به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس نیز با استناد به مواد ۱۱۷ و ۱۲۶ آیین‌نامه در تذکری گفت: امروز مشارکت نمایندگان در رأی دادن به این لایحه پایین بود که ۶۰ یا حتی ۷۰ نفر در رأی‌گیری شرکت نکردند. با این اتفاق حق بیت‌المال ضایع می‌شود. تنها به خاطر یک رأی ماده ۳ این لایحه دو فوریتی به کمیسیون مجددا ارجاع شد.

وی افزود: مجلس به دو فوریت این لایحه رأی داد اما امروز مشارکت در بررسی جزئیات پایین بود. در شرایطی که اگر این ماده به تصویب می‌رسید کل لایحه امروز به شورای نگهبان ارجاع می‌شد اما با کاهش مشارکت در رأی‌گیری عملا ارجاع لایحه یک ماه به تأخیر افتاد چون نمایندگان قرار است دو هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه بروند و بعد از آن تازه این ماده در کمیسیون اقتصادی بررسی شده و سپس به صحن ارجاع می‌شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس هم در پاسخ به این تذکر گفت: چند بار در طول بررسی این لایحه تأکید کردم که زیبنده نیست ۶۰ نفر از نمایندگان در صحن حضور داشته باشند اما در رأی‌گیری شرکت نکنند.

با وجودی که طبق اعلام رئیس مجلس این ماده به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده بود، احمد امیرآبادی عضو هیأت رئیس مجلس گفت که سلیمی نماینده محلات درخواست اصلاح جز در ماده ۳ را دارد که قالیباف این موضوع را نپذیرفت و گفت این کار خلاف آیین‌نامه است ما قسم خورده‌ایم به آیین‌نامه عمل کنیم. امروز به خاطر کاهش مشارکت و تنها به دلیل یک رأی بررسی این لایحه به تأخیر افتاد. یک ماه ضرر می‌کنیم و خسارت می‌بینیم. مردم این را بشوند تا بعد از این نمایندگان در رأی‌گیری مشارکت داشته باشند.

در ماده ۳ لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی آمده است که معافیت مالیاتی مذکور در صدر ماده ۱۴۳ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۳ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن در خصوص شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران براساس گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار متناسب با میزان رعایت سهام شناور آزاد شرکت در طول سال مالی، اعمال می‌ شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما