کدخبر: ۳۵۶۹۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کرونا حریف میلیاردرها نشد

اقتصادنیوز : تحقیق جدید مؤسسه مطالعات سیاست‌گذاری آمریکا (آی‌پی‌اس) نشان داد که از آغاز پاندمی ثروت ۱۲ ثروتمند برتر آمریکا ۴۰ درصد یا ۲۸۳ میلیارد دلار افزایش یافته و به بیش از یک تریلیون دلار رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  مهر، تحقیق جدید مؤسسه مطالعات سیاست‌گذاری آمریکا (آی‌پی‌اس) نشان داد که از آغاز پاندمی کرونا، ثروت ۱۲ ثروتمند برتر آمریکا ۴۰ درصد یا ۲۸۳ میلیارد دلار افزایش یافته و به بیش از یک تریلیون دلار رسیده است.

ثروت ۱۲ ثروتمند برتر آمریکا روی هم یک تریلیون دلار شد

براساس گزارش راشاتودی، این اولین بار در تاریخ آمریکا است که ثروت ۱۲ ثروتمند برتر این کشور از ۱ تریلیون دلار فراتر می‌رود.

در فهرست ۱۲ نفره آی‌پی‌اس که نام آن را «الیگارشیک دوزن» گذاشته است، اسم جف بزوس (با ثروت ۱۸۹.۴ میلیارد دلار)، بیل گیتس (با ثروت ۱۱۴ میلیارد دلار)، ممارک زاکربرگ (با ثروت ۹۵.۵ میلیارد دلار)، وارن بافت (با ثروت ۸۰ میلیارد دلار)، ایلان ماسک (با ثروت ۷۳ میلیارد دلار)، استیو بالمر (با ثروت ۷۱ میلیارد دلار) لری الیسون (با ثروت ۷۰.۹ میلیارد دلار)، لری پیج (با ثروت ۶۷.۴ میلیارد دلار)، سرگی برین (با ثروت ۶۵.۶ میلیارد دلار)، آلیس والتون (با ثروت ۶۲.۵ میلیارد دلار)، جیم والتون (با ثروت ۶۲.۳ میلیارد دلار) و راب والتون (با ثروت ۶۲ میلیارد دلار)، ثبت شده است.

در این گزارش آمده است: این یک اتفاق ناراحت‌کننده در تاریخ آمریکا در ارتباط با تمرکز ثروت و قدرت است؛ به این معنا که به سادگی می‌توان دید که قدرت سیاسی و ثروت این ۱۲ نفر بیش از حد زیاد است.

بر اساس تحلیل راشاتودی، از نقطه نظر یک اجتماع دموکراتیک مستقل، این‌ها ۱۲ مستبد یا ۱۲ خان هستند؛ این در حالی است که ثروت این دوازده نفر در کل از جی‌دی‌پی بلژیک و اتریش روی هم، بالاتر است؛ درست در حالی که میلیون‌ها نفر از آمریکایی‌ها در حال حاضر بیکار هستند و با یارانه‌های ماهانه دولت زندگی خود را از ماهی به ماه بعد می‌رسانند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند