کدخبر: ۳۵۷۰۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

با ثبت قیمت ۱۳۰ دلاری سنگ آهن رقم خورد

رکورد شکنی در بازار مواد معدنی

اقتصاد نیوز : قیمت سنگ با ثبت قیمت ۱۳۰ دلاری به بالاترین سطح در شش سال گذشته رسید.

پرویز امانیان:قیمت سنگ آهن سه شنبه گذشته در حالی به 130 دلار در هر تن افزایش یافت که این قیمت بالاترین سطح از سال 2014 به شمار می رود. چین در ژوئیه رکورد واردات 112 میلیون و 650 هزار تنی را ثبت کرد که بر اساس گزارش گمرک این کشور،‌ میزان واردات سنگ آهن در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد 24 درصدی و  10.8 درصد بالاتر از ژوئن امسال بود.

همان گونه که موسسه «فیچ سولوشن» در 14 آگوست گزارش داد، تداوم نگرانی ها نسبت به عرضه سنگ آهن برزیل به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و مرگ و میر در مناطق معدنی این کشور همراه با تقاضای مناسب چین به دلیل بهبود V شکل تولیدکنندگان فولاد این کشور از جمله دلایل رونق بازار سنگ آهن بوده است.

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت سنگ آهن اقدام دولت چین در هفته گذشته است.چین با هدف ایجاد محرک و انگیزه ساخت و ساز  در دوران پاندمی کرونا کرد، ‌اقداماتی را انجام داد.

دانیل هاینز و سونی کوماری، ‌استراتژیست های تحقیقاتی بانک ANZ گفتند،‌ اقدام های محرک چین و سایر کشورها،‌ نقش اساسی در احیای فعالیت های اقتصادی و تقاضای کالایی داشته است.

ارزیابی های رویترز نشان می دهد که چین در هفت ماهه نخست امسال 11.8 درصد سنگ آهن بیشتری نسبت به مدت مشابه پارسال وارد کرده است. همچنین این کشور در ماه جولای در تولید فولاد خام رکورد زده است.

استراتژیست های بانک ANZ می گویند، ‌ممکن است رکورد قیمت سنگ آهن،‌ پایدار نباشد و بعد از چندی متعادل شود. در مقابل فیچ انتظار بالا ماندن قیمت ها تا سال 2021 را دارد.

سنگ آهن ماده اولیه تولید فولاد است بنابراین افزایش پایدار این کالای غیر قابل جایگزین برای فولاد می تواند محرک قیمت آن در بازار جهانی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند