صف فروش 5 هزار میلیارد تومانی در بازار سهام

دلیل ریزش شاخص بورس در اول شهریور

کدخبر: 357189
اقتصادنیوز : بورس تهران در حالی که معاملات روز شنبه اول شهریور را صعودی شروع کرد به یکباره از مرز یک میلیون 779 هزار واحد به پایین تر از سطح روز چهارشنبه پرتاب شد.

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام معاملات اولین روز کاری شهریور را با رشد قیمت‌ها آغاز کرد اما تمایل زیاد سرمایه‌های خرد برای خروج از بازار سبب شد تا این صعود تا پایان دادوستدها ادامه نیابد و شاخص کل بورس در مجموع 1.7 درصد دیگر عقب‌نشینی کند. 

خرد قیمت ها در مسیر صعود

یکی از نکات جالب توجه معاملات امروز افزایش سطح خریدها و رشد ارزش معاملات خرد نسبت به معاملات چهارشنبه بود. در جریان دادوستدهای امروز بازار سهام، به‌ویژه در دقایق آغازین، حدود 15 هزار میلیارد تومان سهم به صورت خرد در بین فعالان بورس و فرابورس دست به دست شد که تقریبا دو برابر معاملات چهارشنبه بود.

بورس

حمایت سهامداران عمده از یک سو و کاهش عرضه از سوی سهامداران خرد قیمت‌ها را موقتا به مسیر صعودی هدایت کرد اما این روند  دوام زیادی نداشت و به محض ثبت اولین مثبت‌‌ها در دقایق اولیه معاملات، شاهد هجوم سهامداران برای عرضه سهام و تنزل قیمت‌ها بودیم. به این ترتیب، با افت تقریبا یکپارچه قیمت‌ها فاصله شاخص کل بورس از اوج تاریخی خود در 19 مرداد به 17 درصد رسید.

اعتماد سهام داران خرد، کاهش یافته است؟

فشار عمده فروش باز هم از ناحیه سهامداران خرد صورت گرفت. امروز معامله‌گران حقیقی 650 میلیارد تومان دیگر از سهام خود را نقد کردند تا میزان خروج سرمایه‌های خرد از بورس تهران طی روزهای اخیر به بیش از 3 هزار میلیارد تومان برسد.  هشدار نسبت به جهش بزرگ شاخص بورس/ چه کسانی وارد صحنه شدند؟

با تشدید فروش ها مازاد عرضه 5 هزارمیلیارد تومانی در پایان دادوستدهای امروز شکل گرفت.یعنی ارزش سهام دارای صف فروش این رقم بوده است.

رفتار سهامداران خرد در روزهای اخیر نشان می‌دهد که اعتماد خود به سیاستگذار بورسی را از دست داده و برای ادامه مسیر سناریوهایی بدبینانه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است.

به همین دلیل، به محض رشد حداقلی قیمت‌ها، تعداد زیادی از سهامداران برای فروش سهام خود هجوم می‌آورند. علاوه بر ذات نوسانی بازار به نظر می‌رسد دلیل این نااطمینانی را باید در تصمیم‌های بی‌قاعده و خلق‌الساعه ناظر بازار جست‌وجو کرد.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما