سه پیش بینی از اثر ریزش بورس بر قیمت دلار

کدخبر: 357478
اقتصاد نیوز : ریزش شاخص بورس بر قیمت دلار چه اثری دارد؟معامله گران در بازار ارز به این پرسش سه پاسخ داده اند.در هر پاسخ نحوه اثر گذاری و دلایل آن مرور شده است.

حمید فرزین روزنامه نگار و تحلیل گر از سه زوایه  به این پرسش که اثر ریزش شاخص بورس بر قیمت دلار چیست؟پاسخ داده است.

در این دسته بندی علاوه بر آینده قیمت، دلایل و استدلاهای سه رویکرد در نحوه بارتاب ریزش شاخص بازار سهام بر شاخص بازار ارز مرور شده است.

در حالی که برخی تصور می کنند با ریزش بورس بازار های دیگر دچار تلاطم می شوند فرزین در مطلب خود نشان داده این نظر یکی از سه رویکرد حاکم در بین معامله گران بازار است و اتفاقا سناریوی کاهش قیمت هم در بازار ارز طرفدار دارد.متن کامل گزارش اما در روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان "آینده دلار از دوربین سهام" در دسترس است.

جریان اول:اثر صفر ریزش بورس بر قیمت دلار

ریزش شاخص کل بورس، تاثیری بر قیمت دلار نخواهد داشت. از نگاه این گروه، سرمایه‌ای که در شرایط کنونی از بازار سهام خارج می‌شود، اصطلاحا سرمایه ترسویی است که جسارت آن را ندارد که به سرعت وارد بازار دیگری شود آن هم بازاری که معامله در آن هم با ریسک بالایی همراه است. به گفته این دسته، این گونه سرمایه‌ها، مدتی نگهداری می‌شوند تا فرد بتواند تصمیم بگیرد می‌خواهد آن را در چه مسیری قرار دهد.  آنها نشانه‌هایی را نیز برای تایید ادعای خود مطرح می‌کردند:؛به‌عنوان مثال، یکی از بازیگران ارزی عنوان می‌کرد که سطح تقاضا در بازار نسبت به روزهای قبل تفاوت خاصی نداشت و روند قیمت دلار نیز چندان تغییری نسبت به هفته گذشته پیدا نکرده است. دلار از یکشنبه دو هفته پیش تا دیروز عمدتا در فاصله بین ۲۲ هزار و ۷۵۰ تا ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان، نوسانات خود را به ثبت رساند.

جریان دوم: اثر کاهشی ریزش بازار بر قیمت دلار

بورس لیدر بازارها در نیمه اول سال ۹۹ بوده است؛وقتی شاخص کل بورس در مسیر صعودی قرار گرفته بود، انتظارات افزایشی در سایر بازارها نیز بالا رفته بود. در واقع، سمت و سوی انتظارات معامله‌گران دلار و سکه به  بورس گره خورده بود و تقویت شاخص کل، زمینه‌ساز رشد محدودتر در این بازارها می‌شد. بورس، تورم انتظاری را در خود انعکاس می‌داد و اکنون که بازار سهام سیر نزولی گرفته است، می‌تواند نشان دهنده تعدیل انتظارات تورمی باشد.بنابراین کاهش رشد شاخص بورس در نهایت منجر به افت قیمت دلار خواهد شد.

جریان سوم:افزایش نرخ دلار با سقوط بورس

با خروج مقدار زیادی نقدینگی از بازار سهام، احتمال ورود این نقدینگی به بازار ارز و سکه وجود خواهد داشت. گفته می‌شد دیروز، اشخاص حقیقی نزدیک به ۳هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند.اگر بخشی از این نقدینگی وارد  بازار ارز و سکه شود می‌تواند قیمت‌ها را دچار نوسان قابل توجهی کند، چرا که وضعیت عرضه در هر دو بازار به اندازه‌ای مساعد نیست که بتواند به تقاضای وارد شده به بازار پاسخ دهد. با توجه به اینکه قیمت دلار و سکه از ابتدای سال متناسب با رشد بازار سهام افزایش پیدا نکرده و در ادامه سعی خواهند کرد تا حدی خود را به بازدهی بازار سهام نزدیک‌تر کنند.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما