کدخبر: ۳۵۷۷۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در گزارش برنامه وبودجه مطرح شد

کرونا یک و نیم میلیون ایرانی را بیکار کرد

اقتصادنیوز: بحران کرونا در سه ماهه نخست سال جاری سبب کاهش ۱میلیون و ۵۰۰هزارنفری آمار شاغلان ایران شده است.

 به گزارش اقتصادنیوز ، سازمان برنامه وبودجه در گزارشی 87 صفحه‌ای،  کارنامه دولت یازدهم و سه ساله دولت دوازدهم را تشریح کرد. در این گزارش به برخی از پیامدهای بحران اپیدمی کرونا نیز اشاره شده است. بنا براین گزارش نرخ تورم نقطه‌به نقطه ایران تا اسفند 98 روندی کاهشی داشت، اما از فروردین این روندصعودی شد. نرخ تورم در فروردین 1399 حدود 19.8 درصد بود، این رقم در آخر تیرماه به 26.8درصد رسیده است.سازمان برنامه و بودجه اعتقاد دارد بخش زیادی از افزایش هفت واحدی درصدی نرخ تورم تا پایان تیر به دلیل شیوع کرونا در ایران است.

بنابر ارقام انتشار یافته توسط سازمان برنامه‌وبودجه نرخ بیکاری ایران از سال 92 تا 98 رشد 2دهم درصدی داشته است و از 10.5 درصد به 10.7 درصد رسیده است.

با این حال نرخ بیکاری  بهار 99 نسبت به همین مدت زمانی در 98  کاهش 1.1 درصدی داشته است و از 10.9 به 9.8 دهم رسیده است.البته این کاهش نرخ بواسطه کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در کشور بوده است، نرخ مشارکت در بهار امسال 3.7 درصد کاهش یافته وبه 41 درصد رسیده است.

نکته قابل تامل اما تاثیر بحران همه‌گیری کرونا بر میزان اشتغال در ایران است. طبق ارقام موجود حدود 1میلیون و 500 هزار نفر از تعداد شاغلان ایران در بهار 99 کاسته شده است. بهار سال 98  جمعیت شاغلان کشور حدود 24 میلیون و400 هزار نفر برآورد می‌شد که این رقم در بهار امسال به 22 میلیون و900 هزار نفر کاهش یافته است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند