کدخبر: ۳۵۸۰۴۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دارا دوم بخریم؟پاسخ هفت کارشناس

هفت فعال بازار سهام یا آشنا به بورس در پاسخ به اینکه دارا دوم بخریم دو پاسخ متفاوت داده اند برخی تاکید داشته اند مردم صبر کنند تا روند هاشفاف شود اما برخی دیگر تاکید دارند خرید دارا دوم ارزنده است.

پذیره نویسی دومین صندوق سرمایه گذاری ETF مرکب از سهام چهار پالایشگاه که به صندوق دارا دوم مشهور شده اما با نماد پالایش دثبت شد از دیروز کلید خورد.

در این صندوق قرار است در هر واحد یا یونیت‌های سرمایه گذاری، تعدادی سهم از نمادهای شپنا، شتران، شبریز و شبندر که همگی شرکت‌های پالایشی هستند، به خریداران عرضه شود.

کارگران-شرکت-ملی-پالایش-و-پخش-فرآورده_های-نفتی-خوزستان-528x350

 

هفت کارشناس به این سئوال پاسخ داده اند که آیا مردم دارا دوم یا صندوق پالایش را بخرند یا نه؟

 محمد خبری‌زاد،مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری کارآفرین:اگر تا زمان اتمام پذیره‌نویسی پالایش یکم  که 19 شهریور و چهارشنبه دو هفته آینده است، قیمت سهام پالایشی‌ها مانند شپنا، شبندر و... با حداقل 20 درصد افزایش نسبت به روز سه شنبه روبه‌رو شود  پیشنهاد من به خرید است اما اگر بخواهد قیمت‌ها حوالی قبل از این تاریخ یعنی زمان کاهش قیمت‌ها در بورس باشد و فقط 20 درصد پاداش لحاظ شود من پیشنهادی برای خرید ندارم. 

سعید ابراهیمی،کارشناس بازار سرمایه: شرایط عرضه این صندوق به گونه‌ای است که می‌توان آن را برای خرید جذاب توصیف کرد. اعمال تخفیف ۲۰ درصدی از قیمت روز ۲۹ مردادماه، نرخ‌گذاری جدید خوراک پالایشگاه‌ها که باعث افزایش روند سودآوری آنها به‌صورت مستقیم شده است، از جمله این عوامل هستند.همچنین افت قیمت سهام داخل این صندوق تا روز قیمت‌گذاری، باعث افزایش جذابیت خرید آن شده است.

بهروز شهدایی،کارشناس بازار سرمایه:به نظرم باید در خرید پالایش یکم صبر کرد چون  بازار به ثبات نرسیده و باید دید در هفته آِینده هم روال دو روز آخر هفته را تجربه می‌کند یا خیر؟

حسن برادران، کارشناس بازار سرمایه:دارادوم نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک پر سود تر و قابل اطمینان تر خواهد بود. این سهام برای عموم مردم، بازنشسته‌ها و کسانی که حاضرنیستند با ریسک وارد بورس شوند، سهام ارزنده‌ای است و به نظر می‌رسد با عرضه پالایشی یکم، عدالت برای کسانی که دارایکم را نخریدند اجرا شود.

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه:باتوجه به اینکه سهامدارانی که در صندوق اول سرمایه‌گذاری کرده بودند حداقل 100 درصد سود کرده‌اند به نظر می‌رسد در صورت بهبود وضعیت شاخص،دارندگان پالایشی یکم نیز50 درصد سود کنند.

عظیم ثابت،کارشناس بازار سرمایه: در مدل عرضه پالایش یکم ابهاماتی وجود دارد. اینکه سیاست‌گذار بر چه اساس سقف خرید هر دو صندوق تا 5 میلیون تومان را تعیین کرده است.

مصطفی نصر اصفهانی، کارشناس اقتصادی:شرکت در پذیره نویسی این صندوق برای کسانی که شغل انان معامله گری در بورس نیست و دید بلند مدت دارند می تواند یک گزینه مناسب باشد.

دارا دوم

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
60 نفر این پست را پسندیده اند