کدخبر: ۳۵۸۴۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش یک اقتصاددان به بیانیه همتی:

رشد نقدینگی در ایران کار آمریکا نیست

اقتصاد نیوز : یک اقتصاددان با نقد بیانیه جمعه شب رییس کل بانک مرکزی به او پیشنهاد کرد در بیانیه های خود به جای تمرکز بر ادبیات غیر اقتصادی به اصول اقتصادی توجه داشته باشد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، دکتر سید محمد طبیبیان در کانال تلگرامی خود نوشت یک مقام والامقداری در بیانیه ای مطرح کرده اند که کسانی که در مورد ابرتورم و انفجار نقدینگی هشدار داده اند با آمریکا مشترکا در حال تبانی برای تشدید مشکلات اقتصادی هستند.

این اقتصاددان مطرح کشور گرچه اشاره به نام نکرده اما اشاره او خطاب به عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی است زیرا این نکات در بیانیه جمعه شب همتی نوشته شده بود.

در بیانیه همتی که در حساب شخصی خود در اینستاگرام و در شش بند منتشر شده در بند نخست آن به تلاش مداوم برای ایجاد بی ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا و همدستان او اشاره شده است.همتی هدف همه این اقدامات، بخصوص در یک سال اخیر را ایجاد انتظارات منفی درمردم برای به زانو درآوردن اقتصاد کشورعنوان و تاکید کرده است:"با وجود این که فشارها مشکلات و سختی‌هایی برای مردم ایجاد کرده، ولی بطور قطع نتوانسته به اهداف اصلی خود برسد. با تدابیر متخده، القای انفجار نقدینگی و ابر تورم از طریق تحریک انتظارات نیز، با ناکامی مواجه شده است."

135AF05D-4F06-4E2F-9E5E-778884121FB5

در این زمینه بیشتر بخوانید:

تحریم های نفس های آخر خود را می کشد

دکتر طبیبیان در واکنش به این بند بیانیه رییس کل با اشاره به اینکه متوجه شرایط سخت مدیران اجرایی است و می داند که فشار از چهار سو به یک مدیر وارد می شود نوشت: "اما از یک مدیر که باید بر اساس شان علمی و تجربی بر مسندی نشسته باشد انتظار نمی رود  شیوه ای را پی بگیرد که تنها ابزارش سر زنش خارجی ها و متهم کردن منتقدان داخلی به همکاری با خارجی است."

این اقتصاددان در مطلب خود به سه نکته بیانیه همتی نقد وارد کرده است؛«انفجار نقدینگی، ابر تورم و تحریک انتظارات»

القا یا واقعیت در نقدینگی؟

او با تاکید بر اینکه آمریکا و سایر قدرت های پنهان و آشکار در حق ایران ظلم کرده اند و تحریم ها جنایت علیه بشریت هستند، گفت: اما جهش یا انفجار نقدینگی دیگر کار آمریکا نیست.

این اقتصاددان با استناد به نموداری از روند نقدینگی خطاب به رییس کل بانک مرکزی گفت: به روند نقدینگی در سال های مختلف عنایت کنید اگر نشان از انفجار نیست نشان از چیست؟

نقدینگی

تورم فزاینده و ابر تورم

نقد دوم این استاد اقتصاد کلان به بحث ابر تورم در بیانیه رییس کل بانک مرکزی بود.

او در مورد ابر تورم توضیح داد: تورم های فزاینده سالهای اخیر گویا است. لازم نیست تورم هزار درصد شود تا به ابر تورم برسیم. تمامی این تذکر برای جلب توجه به عواقب برخی شیوه ها و سیاست ها است که تورم زا بوده است.

به گفته او بیان این نقدها با هدف این است که برای این سیاست های تورم زا چاره ای اندیشیده شود.

پاسخ به توطئه افزایش انتظارات تورمی

طبیبیان در بخش سوم نقد خود به بحث توطئه برای افزایش انتظارات تورمی پرداخت.این اقتصاددان خطاب به رییس کل بانک مرکزی با اشاره به  کنترل پایه پولی، مدیریت اهرم های ضریب فزاینده پولی، مدیریت سیستم بانکی و جریان اعتباری و به عنوان ابزارهای در دست مدیریت پولی نوشت: « به عنوان یک مدیر سیاسی نیز باید بتواند خواسته های دیگر سیاسیون را کنترل کند و اجازه ندهد بر پایه موجودی های موهوم ارزی و ارز های غیر قابل فروش ریال چاپ شود.»

اوغیر مستقیم از همتی سئوال کرده است: خودتان بفرمایید این ها در تورم چه تاثیری دارد و اثر یک اظهار نظر پژوهشگر بر انتظارات تورمی چه میزان است؟ کدام به اضعاف از دیگری بزرگتر و مهیب تر است.

به نظر می رسد مطلب دکتر طبیبیان در بند آخر دفاعی از اقتصاددانانی است که هشدار داده بودند اگر دولت نخواهد کسری بودجه را از مسیر انتشار اوراق جبران کند و به روش های گذشته روی آورد اقتصاد ایران در مسیر ونزوئلا قرار می گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
79 نفر این پست را پسندیده اند