کدخبر: ۳۵۸۹۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سیزدهمین عرضه اولیه بورسی امروز عرضه می شود

اقتصادنیوز : «بپیوند» که امروز در بورس عرضه می‌شود، جزو شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است و با دامنه قیمت ١٨٣٠ الی ١٨۵٠ تومان برای هر سهم با حداکثر نقدینگی ٢٨٠هزار تومان در بازه زمانی ١٣:٠٠ الی ١٧:٠٠ در بورس عرضه می شود.

به گزارش اقتصادنیسوز به نقل از دنیای اقتصاد، طبق پیش‌بینی‌ای که هفته گذشته در این ستون داشتیم، قرعه سیزدهمین عرضه اولیه در سال ۹۹، به نام شرکت برق و انرژی پیوند‌گستر پارس درآمد. «بپیوند» که امروز در بورس عرضه می‌شود، جزو شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است. بنیاد با اعلام اینکه قصد دارد سهام برخی از شرکت‌هایش را به‌مرور در بورس عرضه کند، گام اول برای این کار را با این شرکت برداشت. «بپیوند» قرار است با دامنه قیمت ١٨٣٠ الی ١٨۵٠ تومان برای هر سهم با حداکثر نقدینگی ٢٨٠هزار تومان در بازه زمانی ١٣:٠٠ الی ١٧:٠٠ در بورس عرضه شود.

عرضه+اولیه

همچنین سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد بورسی حداکثر ۱۵۰ سهم است. نکته دیگری که در این‌خصوص باید بدانید هم این است که این سهم در محدوده قیمت ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ تومان عرضه می‌شود. طبق پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته مشارکت‌کنندگان در این عرضه بین ۵ تا ۶ میلیون نفر برآورد شده‌اند که اگر این پیش‌بینی‌ها را مبنا قرار دهیم، بر این اساس حدود ۷۰ تا ۹۳ سهم به هر کد بورسی تخصیص داده می‌شود. بنابراین در نظر داشته باشید که حدود ۱۳۰ تا ۱۷۳ هزار تومان برای شرکت در این عرضه اولیه نقدینگی نیاز دارید.

«بپیوند» چه فعالیتی انجام می‌دهد؟

شرکت برق و انرژی پیوند‌گستر پارس که در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را با خرید نیروگاه قم آغاز کرده، مدعی است که اولین شرکت فعال بخش خصوصی در صنعت برق است.

این شرکت از زیرمجموعه‌های گروه برق و انرژی صبا است که با مالکیت ۱۰۰ درصدی بنیاد مستضعفان، به‌عنوان یکی از شرکت‌های صنعت برق کشور با ۱۰ شرکت زیرمجموعه در رشته فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از نیروگاه فعالیت دارد. البته باید بدانید که مالکیت پنج نیروگاه مهم با ظرفیت جمعا ۳۵۰۰ مگاوات و بهره‌برداری از ۶ نیروگاه حرارتی به ظرفیت مجموع ۵۰۹۱ مگاوات را در اختیار دارد. محسن احمدزاده پورناکی، مدیرعامل شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس است که در عین ‌حال مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران‌سنا، شرکت عمران‌گران میهن‌یار، شرکت تولید نیروی زاگرس و شرکت اورین پترو‌سهند است. او همچنین عهده‌دار سمت رئیس هیات‌مدیره تولید نیروی آذرخش هم است. البته پورنارکی بازرس اصلی خیریه‌ای فرهنگی به اسم المهدی هم است. رئیس هیات‌مدیره این شرکت هم کریم افشار است. او هم تنها عهده‌دار این سمت نیست و عضو هیات‌مدیره سرمایه نوآوری احیا است و در شرکت تولید و توسعه ایستگاهی نیرو پارسه هم حضور دارد.

هم‌گروه‌های بپیوند

«بپیوند» در گروه برق، گاز، بخار و آب‌گرم در بازار اول فرابورس ایران قرار دارد و هم‌گروه‌های خوبی مثل بزاگرس، بکهنوج، مبین، بفجر، ونیرو، بمپنا، دماوند و آبادا دارد که البته آبادا و بگیلان نیز به‌تازگی عرضه اولیه شده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند