کدخبر: ۳۵۸۹۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بازار ارز و سکه روند افزایشی گرفتند؟

شروع روند جدید دلار پس از استراحت یک ماهه

اقتصاد نیوز : دلار در معاملات پشت خطی از ۲۴ هزار تومان عبور کرد. امروز برای نرخ ارز می‌تواند روز مهمی باشد، چرا که صعود نرخ دست افزایشی‌های بازار را بالا می‌برد و روند را صعودی نشان خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز، بسیاری از معامله‌گران پس از تعطیلات در رصد شناسایی نرخ ارز بودند. دلار در اولین روز کاری در یک روند کاملا صعودی حرکت کرد و تا مرز 23,900 تومان بالا آمد. فاصله‌ای که دلار از کف 23,300 تومان گرفت، این اطمینان را می‌دهد که کف جدید نرخ ارز را باید همین محل شناخت.

دیشب روند افزایشی دلار در معاملات پشت خطی حفظ شد. دلار فردایی از مرز 24 هزار تومان گذشت. امروز این روند تشدید شده است.در تکمیل این حرکت، دلار در سامانه نیما نیز از 21 هزار تومان عبور کرد. برخی از تحلیلگران معتقدند که فاصله گرفتن دلار از نقطه 23,300 تومان به معنی شروع یک روند جدید پس از استراحتی یک ماهه است. از نظر آنها دلار در سر اهداف بلندی را می‌پروراند. 

در مقابل برخی معتقدند که بازارساز ارزی با نزدیک کردن دلار نیمایی و دلار صرافی به بازار آزاد، درصدد یکسان‌سازی نرخ ارز است، امری که اخیرا نیز رئیس کل بانک مرکزی به آن اشاره کرد و تنها مانع آن را دلار 4200 تومان عنوان کرد. بزرگترین سورپرایز سیاستگذار ارزی برای بازار در این شرایط می‌تواند حذف دلار 4200 تومانی و رهاسازی بخشی از ذخایر ارزی از این محل دانست که می‌تواند سمت عرضه را به شکل قابل توجهی تقویت کند. برخی نیز معتقدند که بازارساز باید نرخ صرافی را به نرخ بازار آزاد با شدت بیشتری نزدیک کند. صرافی امروز نرخ آغازین را با 250 تومان افزایش نسبت به روز گذشته و با 23,400 تومان آغاز کرد. 

PwtQKdc0uyMG

افزایش 2بعدی بهای سکه

سکه بهار آزادی دیروز تا 11 میلیون و 150 هزار تومان پیش رفت، اما در معاملات پشت خطی و فردایی بهای سکه در صبح امروز از مرز 11 میلیون و 300 هزار تومان نیز گذشت. برخی تحلیلگران تکنیکال هدف کوتاه‌مدت سکه را در حوالی 12 میلیون و 200 هزار تومان می‌بینند. 

علاوه بر اینکه دلار به کمک افزایش سکه آمده است، سیگنال‌ها در بازارهای جهانی نیز موافق افزایش بهای سکه است. قیمت فعلی دلار و اونس(1988 دلار) کاملا سکه بالای 12 میلیون تومان را با توجه به مالیات ارزش افزوده قابل توجیه می‌کند. فعلا سکه با قیمت بدون مالیات تنظیم شده است؛ در نتیجه هر افزایشی در دلار یا بهای جهانی طلا، سکه را آماده خیزش به سمت کانال بالاتر خواهد کرد. امروز پیش‌بینی از روند اونس جهانی افزایشی است و احتمال ورود مجدد طلا به کانال 2 هزار دلار وجود دارد؛ در صورتی که برای سومین بار طلا وارد کانال 2 هزار دلار شود، بازار داخلی نیز این نرخ را به رسمیت می‌شناسد و احتمالا سکه خود را برای ورود به کانال متناظر داخلی زین خواهد کرد. 

این مطلب برایم مفید است
160 نفر این پست را پسندیده اند