آماده باش جدید به حقوقی ها

پیش بینی بورس در هفته سوم شهریور

کدخبر: 359489
اقتصادنیوز : در ۵ ماه نخست سال جاری رشد شاخص کل بورس 4 برابر شده بود، اما در سه‌شنبه هفته گذشته نوسانات زیادی در بازار رخ داد و شاخص کل از قله تاریخی ۲ میلیون واحدی سقوط کرد و سرانجام در ۱۲ شهریور در دامنه یک‌میلیون و ۶۳۱ هزار واحدی ایستاد.

به گزارش اقتصادنیوز از نگاه ناظران بورس در مسیر پیش رو یک کف محکم پیش رو دارد که اگر شکسته شود شاخص را می‌تواند به کانال‌های پایین‌تر نیز بکشاند.در مقابل برای صعود متکی بر سهامی است که با توجه به قیمت‌ها جهانی و داخلی گفته می‌شود ارزنده شده است.

سه نگاه به بورس

تا چند هفته قبل سهامداران بورس سعادتمندترین سرمایه‌گذاران بورس بودند اما دوهفته‌ای می‌شود که بازار رمق گذشته را ندارد.

به گفته تحلیل گران،رشد و افت‌ها یکنواخت و بی‌وقفه اتفاق نمی‌افتد طبعاً پس از یک رشد جهشی بازار نیازمند اصلاح عمیق است.از نگاه آنان بازارها پس از اصلاح و یافتن کف جدید موقعیت بعدی خود را تعیین می‌کنند.به همین دلیل آنان تأکیددارند انتظار افزایشی بودن یک بازار برای بازه‌ای طولانی به انتظار به‌جایی نیست.

برخی معامله گران هم با قبول این گزاره اعتقاددارند امکان دارد بازار در کوتاه‌مدت نوسانی باشد اما در میان‌مدت با توجه به روند قیمت‌ها در بازار جهانی و نرخ دلار شانس برگشت را دارد گرچه آنان نیز رشدهای شتابان قبلی را باور ندارند.

  برخی اما چشم به حمایت دولت دارند که با کمک حقوقی‌ها به کمک شاخص بیاید و اجازه ندهد شاخص کل بیش از این نزولی شد.درواقع گروه سوم توقع دارند شاخص بر دوش دولت به سطوح بالاتر رود.این نگاه در هفته اخیر پررنگ شده و نشانه‌ها هم حکایت از این دارد احتمال آن بالا است.

سعادت‌آباد در هفته سوم شهریور

با توجه به ریزش قابل‌توجهی هر سه شاخص بورس در هفته گذشته انتظار می‌رود روند کمی متعادل‌تر باشد.برخی این تعادل را به دلیل رشد دلار و قیمت‌های جهانی می‌دانند.

برخی دیگر نیز حمایت دولت در نرخ خوراک پالایشی‌ها و تا حدودی پتروشیمی‌ها و گزارش‌های رو به رشد شرکت‌ها را عاملی برای بازار روند نزولی بازار برمی‌شمارند.از طرفی بسیاری از سهام اصلاح قیمت ۳۰ درصدی را تجربه کردند و سهام به ارزش واقعی خود نزدیک‌تر شدند .

اما گروهی هستند که اعتقاددارند تعادل بازار سهام در سطوح بسیار پایین‌تر برقرار است بنابراین انتظار افزایش نباید داشت و بازار به سمت تعادل بلندمدت خود درحرکت است.از نگاه این گروه حمایت فقط این حرکت را به تعویق می‌اندازد.

آماده‌باش جدید به حقوقی‌های بازار سهام

طبق آخرین گزارش‌ها پنجشنبه ۱۳ شهریورماه جلسه‌ای با حضور حقوقی‌ها که ۷۰ درصد از بازار سهام را تشکیل می‌دهند در سازمان بورس تشکیل شد و بر اساس آن از شنبه هفته جاری سهامداران عمده و حقوقی موضوع بازارگردانی را برای متعادل کردن بازار به‌طورجدی انجام خواهند داد و حمایت‌ها از بازار سرمایه ادامه خواهد داشت.

حقوقی‌ها در این مدت تلاش کردند تا از سهام خود حمایت کنند اما با توجه به بزرگ شدن بازار، گاهی نیاز به حمایت چندین سهام‌دار و بازارگردان است.بازار ساز به دنبال آن است که صندوق‌های بازارگردان را تقویت کند.در این جلسه مقرر شد شرایطی فراهم شود تا قرارداد بازارگردانی ناشران و صندوق‌های بزرگ منعقد شود تا در شرایط نامتوازن از بازار حمایت بیشتری شود. برنامه‌ها و اقدامات تدوین‌شده همگی حکایت از جلب شدن توجه متولیان به حمایت از بازار سرمایه دارد و به نظر می‌رسد با تقویت بازارگردانی و همراهی صندوق توسعه بازار ساز به دنبال متعادل شدن و توازن بورس است.

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما